Pierwszy raz po latach zniewolenia…

4 czerwca świętowaliśmy 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Najwięcej działo się w Gdańsku, gdzie gościł prezydent Krzysztof Żuk.

– „Jesteśmy dzisiaj dziedzicami tych zmian, które zainicjowały wybory 4 czerwca. Moja i innych samorządowców obecność w Gdańsku jest wyrazem szacunku i podziękowania dla tych, których odwadze i poświęceniu zawdzięczamy wolność i demokrację, ale także zbudowanie silnych fundamentów dla przyszłości i naszej polskiej dumy ze wspólnych osiągnięć” – napisał na Facebooku prezydent Lublina.

Prezydent Żuk wraz z prezydentami największych polskich miast podpisał 21 tez samorządowych. Samorządowcy domagają się m.in. zwiększenia nakładów na edukację czy skutecznej ochrony środowiska. Część zapisów budzi jednak kontrowersje – chodzi np. o kwestię przekształcenia senatu w izbę samorządową czy proponowaną likwidację urzędu wojewody. Prawicowi publicyści uważają, że te pomysły są sprzeczne z konstytucją i mają służyć osłabieniu polskiego państwa.

4 czerwca lubelskie obchody zaczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Szczególnym miejscem stał się plac Litewski, gdzie ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował instalację artystyczną „Urny Wolności”. Na placu stanęło 170 białych urn, będących „symbolem przypominającym o przełomowych wyborach 4 czerwca”. Wieczorem lublinianie mogli wziąć udział w pokazach przy fontannie multimedialnej: „Inspiruje nas wolność” oraz „Unia Narodów”.

Częściowo wolne wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku Instytut Pamięci Narodowej określa jako „jedno z najistotniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski”. – „W wyborach z 4 czerwca 1989 roku opozycja zdobyła 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się rządząca PZPR. Wynik wyborów zmienił układ sił politycznych. 24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym, od zakończenia II wojny światowej, niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowo-Wschodniej” – czytamy z kolei na stronie internetowej www.polskieradio.pl.

W pierwszej turze wyborów mandat poselski z okręgu numer 55 w Lublinie zdobyli: 74-letnia obecnie Teresa Liszcz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe) oraz mechanik Tadeusz Mańka (Komitet Obywatelski, bezpartyjny). Z Lubelszczyzny do Senatu dostali się Adam Stanowski i Henryk Stępniak. W drugiej turze z Lublina wybraliśmy jeszcze trzech posłów: Izabellę Sierakowską (PZPR), Kazimierza Czerwińskiego (Stronnictwo Demokratyczne) i Bonawenturę Ziembę (PAX).

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here