Pies przeszkadza sąsiadce

Czy szczekający na podwórku pies sąsiada może być przyczyną potężnego konfliktu? Okazuje się, że tak i to nawet w sytuacji, gdy działki zwaśnionych mieszkańców wcale ze sobą nie graniczą. – To jakiś obłęd – rozkłada bezradnie ręce właściciel niewielkiego kundelka.

– Wychodzę do pracy na godzinę szóstą, więc po piątej wypuszczam psa. Podwórko jest ogrodzone, a brama zamknięta. Sąsiadce, która mieszka dwa domy dalej, to się nie podoba. Nasze działki nawet ze sobą nie graniczą, a mimo to ona ma pretensje. Twierdzi, że mój pies jej przeszkadza. Mówi, że ma bardzo ciężką pracę, a nie może się wyspać przez jego szczekanie. Że to niby przez mojego kundelka rodzina, która przyjechała do niej na wakacje, skróciła pobyt. Przecież to absurd!

Kobieta twierdzi, że mój pies powinien biegać po podwórku w kagańcu, żeby nie szczekał – żali się pan Michał. – Do innych sąsiadów też ma pretensje o ich psy. Najchętniej chciałaby, żeby wszystkie siedziały zamknięte w piwnicach. Już mam dość tego ciągłego nękania z jej strony. Czy faktycznie na własnym podwórku powinienem trzymać psa w kagańcu? – pyta zmęczony całą sytuacją mieszkaniec osiedla Cementownia.

Tomasz Piskorski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Chełmie, wyjaśnia, że zgodnie z przepisami w kagańcu (w miejscu publicznym) powinny biegać psy ras uznawanych za niebezpieczne, a i to tylko te, które posiadają rodowód, bo bez niego są zwykłymi mieszańcami „w typie rasy”, na temat których ustawa w żaden sposób nie wspomina. Natomiast jeśli zwierzę jest na prywatnej, zamkniętej posesji i nie stanowi zagrożenia, właściciel nie ma obowiązku stosować kagańca. Jedyne, o czym musi pamiętać, to ważne szczepienia na wściekliznę.

– Nawet jeśli brama jest otwarta, ale pies nie wychodzi na chodnik, tylko stoi grzecznie na podwórku, nie można ukarać jego właściciela za brak nadzoru nad zwierzęciem – dodaje.

Owszem, jeśli pies wyjątkowo głośno ujada przed godz. 6 rano, poszkodowani przez niego sąsiedzi mogą zgłosić policji czy straży miejskiej zakłócanie ciszy nocnej. Wówczas zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń na właściciela czworonoga może zostać nałożony mandat karny. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here