Piknik z żołnierzami

„20 lat Polski w NATO” – pod takim hasłem odbył się lubelski piknik, podczas którego polską armię promowali żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej. Na co dzień jednostka stacjonuje w oddalonym o kilkaset kilometrów Szczecinie.


20. rocznicę wejścia Polski do NATO obchodziliśmy 12 marca. W całym kraju zorganizowano specjalne pikniki upamiętniające to wydarzenie. Jeden z nich odbył się w Lublinie. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. pokazy nowoczesnego sprzętu, występy taneczne czy orkiestr wojskowych. Warto przypomnieć, że w Lublinie stacjonuje dowództwo wielonarodowej, litewsko-polsko-ukraińskiej brygady.

LITPOLUKRBRIG została utworzona jesienią 2015 roku. Z kolei w ciągu najbliższych kilku lat w Lublinie pojawi się dowództwo brygady, będącej częścią 18. Dywizji Wojska Polskiego. – Chcemy, żeby Wojsko Polskie mocniej się tutaj zakorzeniło, żeby Lublin z takimi bogatymi tradycjami wojskowymi był jeszcze bardziej wpisany w ten system obrony Polski – mówił jesienią ubiegłego roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. GR