Pociągi i tory pod supernadzorem

Lokalne Centrum Sterowania w Lubartowie

PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. zakończyły realizację nowej siedziby Lokalnego Centrum Sterowania w Lubartowie odpowiadającego za sterowanie ruchem pociągów na całej linii kolejowej nr 30 od stacji Lublin Północny aż do Łukowa. Na inwestycję PKP PLK wyłożyła blisko 4,7 mln zł.


– Pasażerowie korzystający z pociągów relacji Lublin – Łuków mogą czuć się bezpieczniej dzięki oddanemu właśnie budynkowi lokalnego centrum sterowania. Inwestycja pozwoli również spółce PKP S.A. przystąpić do modernizacji dworca w Lubartowie dzięki przeniesieniu z dworca do budynku LCS urządzeń sterowania ruchem kolejowym – mówi Piotr Kaliszewski, asystent wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela.

W nowoczesnym, przestronnym obiekcie LCS naszpikowanym elektroniką do sterowania ruchem pociągów znajduje się również ściana ekranów z podglądem na teren poszczególnych stacji i przystanków oraz przejazdów kolejowych. Dzięki kamerom kolejarze mogą śledzić na bieżąco co dzieje się na wszystkich stacjach i 15 skrzyżowaniach dróg z torami. Z LCS obsługiwane są również wyświetlacze dynamicznej informacji pasażerskiej znajdujące się na peronach.

– Nowoczesne lokalne centra sterowania wspomagają pracę dyżurnych ruchu dzięki „weryfikowaniu” czynności ludzi przez systemy komputerowe. Możliwe jest prowadzenie stałego nadzoru nad ruchem pociągów z jednego miejsca. Pracownicy w lokalnych centrach sterowania na bieżąco kontrolują wszystkie parametry dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Dzięki temu zwiększa się poziom bezpieczeństwa – podkreśla Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK S. A.

Marek Kościuk