Początki linii 400kV

W gminie Siedliszcze i Wierzbica rozpoczęto prace budowlane przy budowie linii elektroenergetycznej 400kV Chełm – Lublin Systemowa. Linia przebiegać będzie też przez gminę Chełm, ale tam roboty jeszcze się nie rozpoczęły. Inwestor wypłacił już większość odszkodowań mieszkańcom, którym się one należały.

Inwestorem realizującym budowę linii 400 kV Chełm – Lublin Systemowa są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W powiecie chełmskim linia przecinać będzie około 470 działek na terenie trzech gmin: Siedliszcze, Wierzbica i Chełm. Wyznaczanie linii wzbudzało duże emocje wśród mieszkańców gminy Chełm, bo nie wszyscy początkowo zgadzali się, aby inwestor „wchodził” na ich działki. To było na etapie konsultacji społecznych. Obecnie podpisano z mieszkańcami większość umów.

– Uzyskano pozwolenia na prowadzenie prac budowlanych w gminach Siedliszcze oraz Wierzbica – informuje Krzysztof Szymański, rzecznik prasowy inwestycji ze spółki Agencja Promocji Inwestycji w Warszawie. – Prace budowlane, a ściśle mówiąc – prace fundamentowe – na terenie tych gmin już się rozpoczęły. Jeżeli chodzi o kwestie odszkodowań, to podpisane zostało około 95 procent umów i w podobnej skali wypłacono odszkodowania dla właścicieli nieruchomości.

Roboty nie rozpoczęły się jeszcze w gminie Chełm, gdzie inwestorzy mieli najwięcej umów do podpisania z mieszkańcami. Linia przebiegać ma tam przez około 240 nieruchomości. (mo)