Podróż przerwana

Patrolujący odcinek krajowej „dwunastki” na terenie powiatu chełmskiego, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali kierowcę ukraińskiej ciężarówki. Kontrola stanu technicznego opon pojazdu wykazała, że są one skrajnie zużyte (miejscami widać było, że uszkodzona jest nawet wewnętrzna część opony, tzw. kord).


– Tym razem udało się uniknąć tragedii, ale praktyka kontrolna pokazuje, że takich pojazdów jest więcej – mówią inspektorzy. – Należy sobie uzmysłowić, że każda z opon naczepy przenosi ogromne obciążenie równe masie 3-4 samochodów osobowych. Każda awaria ogumienia samochodu ciężarowego stanowi realne zagrożenie w ruchu drogowym. Potencjalnie możliwy wystrzał opony może skutkować znacznymi stratami nie tylko materialnymi, ale także zagrożeniem życia i zdrowia kierowcy pojazdu, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

Obywatel Ukrainy został zatrzymany na trasie do czasu wymiany opon. Dostał też 200-złotowy mandat. Inspektorzy pobrali też od przewoźnika 2 tys. zł kaucji na poczet kary. (pc)