Podrzucili na kwarantannę

W Sawinie zawrzało po tym, jak do Środowiskowego Domu Samopomocy, który stoi w samym centrum miejscowości, sprowadzono mężczyzn na kwarantannę. Poszła pogłoska, że mimo zakazu opuszczania budynku wychodzą do sąsiednich sklepów albo że ktoś dostarcza im alkohol. Wójt zapewnia, że po sprawdzeniu monitoringu plotki się nie potwierdziły. Ale ludzie są zaskoczeni wyborem miejsca na kwarantannę i sprowadzeniem do niej ludzi spoza gminy.

Zanim ogłoszono stan pandemii z powodu koronawirusa, wojewoda lubelski zwrócił się do samorządów o wskazanie miejsc ewentualnego odbywania kwarantanny osób zarażonych. Gmina Sawin wskazała dwie lokalizacje. Budynek Środowiskowego Domu Samopomocy (tzw. popówka) i budynek Szkoły Podstawowej w Bukowie Wielkiej. Nikt nie spodziewał się chyba, że do tych miejsc rzeczywiście mogą trafić potencjalni chorzy. Ale w piątek (27 marca) przyjechali pierwsi dwaj mężczyźni. A trzy dni później dołączył kolejny.

Gdy w miejscowości rozeszło się, że w popówce są ludzie na kwarantannie, pojawiły się szybko pogłoski, że nie stosują się do zaleceń, wychodzą na zewnątrz a nawet do sąsiednich sklepów. Interweniowała nawet policja.

– Posesja wokół budynku jest objęta monitoringiem – mówi Dariusz Ćwir, wójt Sawina. – W poniedziałek przejrzeliśmy zapisy z kamer i nie widać na nich, żeby osoby przebywające w budynku opuszczały posesję. Owszem wychodziły przed drzwi, ale trzymały się blisko budynku. A gdy przyjechał do nich ktoś z rodziny, to stał na chodniku przed ogrodzeniem, a oni rozmawiali z nimi, stojąc w oknie.

Ćwir mówi, że mężczyźni z kwarantanny zarzekali się, że nigdzie nie chodzili, bo jedzenie dowozi im Wojsko Ochrony Terytorialnej. Gotowi byli nawet poddać się konfrontacji z pracownikami sklepu, żeby zweryfikować plotki. Mówili, że nie wychodzą, bo boją się ogromnej kary za złamanie warunków kwarantanny. Ta wynosi teraz nawet 30 tys. zł.

Mieszkańcy obawiali się, że objęci kwarantanną mogą pochodzić z Białopola, w którym lokalnie wybuchła epidemia i w którym jest najwięcej przypadków z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem. Ale nawet, gdy okazało się, że pochodzą spod Rejowca, zaczęli pytać, dlaczego ktoś podrzuca im tutaj potencjalnych chorych?

– Nie jest to dla nikogo komfortowa sytuacja, tym bardziej dla mnie – mówi D. Ćwir. – Wskazywaliśmy miejsce kwarantanny z myślą o mieszkańcach naszej gminy. Kto by się spodziewał, że część samorządów, jak chociażby Rejowiec czy Rejowiec Fabryczny, nie wskażą takich miejsc u siebie?

– Rzeczywiście nie wskazaliśmy, bo takiego miejsca nie mamy – broni się Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. – Na miejsce odbywania kwarantanny nadają się obiekty w określonym standardzie, m.in. z dostępem do sanitariatów. Część naszych świetlic wiejskich jest w trakcie remontu, a część nie ma pryszniców.

W Rejowcu na kwarantannę przeznaczono budynek liceum z internatem, ale to placówka powiatu chełmskiego.

Podobnie jak Górski tłumaczą się wójt Rejowca Fabrycznego Zdzisław Krupa i burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys. – I teraz my mamy kłopot – mówi wójt Ćwir.

W ŚDS jest miejsce dla 10 osób. W szkole w Bukowie Wielkiej gmina może udostępnić miejsce dla 50 osób, ale nie od razu, tylko w ciągu 24 godzin od zgłoszenia zapotrzebowania.

Oprócz Sawina miejsce na kwarantannę już uruchomiły gminy: Żmudź (ŚDS Wrzos, Wólka Leszczańska – 10 miejsc), Wierzbica (Wiejski DOM Kultury w Pniównie – 7, WKD w Chylinie – 7, WDK w Olchowcu – 6), Leśniowice (budynek byłej szkoły w Teresinie), gmina Chełm (świetlica w Pokrówce – 7), Ruda-Huta (Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce – 10), Dorohusk (Hotel GKS Granica – 20), Kamień (świetlica wiejska w Strachosławiu – 2) oraz powiat chełmski w Rejowcu (42) oraz w internacie Zespołu Szkół w Dubience (32 miejsca dla służb mundurowych).

Pozostałe obiekty gminy wskazały jako miejsca gotowe do uruchomienia w czasie dłuższym niż 24 godziny (ze względu na brak łóżek). A są to: Białopole (szkoła w Strzelcach – 50 miejsc, świetlica w Buśnie – 10, świetlica w Raciborowicach kolonii – 10), Wierzbica (WDK w Busównie – 10, WDK w Wierzbicy – 20, SP w Wierzbicy – 250), Kamień (świetlica w Kamieniu – 8), Wojsławice (świetlica OSP w Rozięcinie – 10, świetlica OSP w Nowym Majdanie – 10). (bf)