Podszywają się pod ZUS

Oszuści znów próbują w internecie metody „na ZUS”. Do niektórych klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotarły e-maile z załącznikami, które rzekomo pochodzą od urzędu. Instytucja przestrzega: otwarcie załącznika grozi zainfekowaniem komputera.

– W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka”, z informacją o błędnie opłaconych składkach – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

– Korespondencja ma pochodzić z „kancelarii ZUS”. Adres, z którego wysłano wiadomość ma rozwinięcie gov.pl, którego Zakład nie używa. Każdy z maili zawierał załącznik. Zakład radzi nie odpowiadać na wiadomość i nie otwierać załączników. Oszuści mogą wykorzystać taką korespondencję do zawirusowania komputerów i na przykład uzyskania dostępu do danych wrażliwych zapisanych w pamięci urządzenia.

M. Korba przypomina, że ZUS nie przesyła mailem informacji o rozliczeniu składek, wezwań do zapłaty ani informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną instytucja kontaktuje się tylko z tymi klientami, którzy mają konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS i sami wybrali taką właśnie formę kontaktu.

Mail zawsze zawiera wtedy imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS. W razie wątpliwości co do korespondencji klienci mogą skontaktować się z pracownikami Zakładu w chełmskiej placówce, w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00 lub e-mail: cot@zus.pl) albo przez swój profil na PUE. (opr. mo)