Podwójnie huczna zabawa

Tegoroczny miejski sylwester ma być podwójną okazją do wspólnego świętowania przez mieszkańców Lublina: tradycyjne powitamy nowy rok, jednocześnie rozpoczniemy obchody 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi.
Były różne pomysły na miejski sylwester. Niektóre zabawy, jak ta w 2014 r. w Centrum Kultury, zostały wręcz okupione skazą na honorze miasta: burdy w zabytkowym obiekcie zniesmaczyły gości imprezy. Organizatorzy z Urzędu Miasta Lublin, po naszej ówczesnej publikacji, wyciągnęli wnioski i od tamtego czasu wykorzystują inną infrastrukturę do tej imprezy.
– Zapraszamy na plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur na wyjątkowe widowisko multimedialno-muzyczne, które opowiada o naszym mieście – tym dawnym i tym współczesnym. Czeka nas muzyczna podróż od XIII-wiecznych pieśni o grodzie nad Bystrzycą aż po współczesną muzykę i opowieści o dzisiejszych dzielnicach Lublina – zapowiadają organizatorzy. Ich koordynatorem jest Gabriela Żuk z Centrum Kultury.
Nie zabraknie też kabaretu i uczty intelektualnej, gdy w historię, ale i przyszłość Koziego Grodu wprowadzą nas mistrzowie improwizacji i dobrego humoru – Przemek Buksiński i jego Poławiacze Pereł.
Artyści, wywodzący się z różnych pokoleń i nurtów muzyki – wszyscy z Lublina, wspierani przez najnowszą technikę wizualizacji, specjalnie przygotowane multimedia oraz pokazy pirotechniki scenicznej wyśpiewają nam historię i współczesność Lublina.

Miejski sylwester o godz. 20

… na placu Teatralnym rozpocznie niezwykły koncert Lubelskiej Federacji Bardów, znajdziemy się w świecie dawnych baśni i legend o Kozim Grodzie. Następnie zespół Klezmafour przeniesie nas do dawnego, gwarnego, żydowskiego Lublina. Muzyczna podróż przez historię miasta poprowadzi także przez okres szarości PRL, jednak rozgrzewająca, taneczna muzyka zespołu Backbeat pozwoli nam spojrzeć na ten czas z kolorowej strony. W atmosferze dancingu i zabawy przy hitach lat 60. i 70. powrócimy do współczesności. Wtedy muzycznie przywita nas Junior Stress, który w rytmach reggae zaśpiewa o dzielnicach Lublina. Szalonych inspiracji można spodziewać się po hip-hopowo-soulowym występie sześciu muzyków Chonabibe.

O północy czeka nas oficjalna część wieczoru: przemówienia i życzenia noworoczne od władz miasta. Po nich pokaz sztucznych ogni. Następnie do wspólnego tańca – przy energetycznym, big-bandowym, funkowym i swingowym brzmieniu swych instrumentów dętych zaprosi inna „szóstka” z ulicznej orkiestry Lublin Street Band.
Organizatorzy akcentują, że wchodzenie w rok 2017 połączy historię ze współczesnością, będzie pod znakiem radości i inspiracji dziedzictwem średniowiecznego grodu. Ma to być spojrzenie na nasze miasto nie tylko poprzez muzykę, ale również przez pryzmat nowych mediów i technologii (największy ekran po tej stronie Wisły – interaktywna fasada Centrum Spotkania Kultur) oraz z nowego miejsca, jakim jest CSK. To także huczne otwarcie jubileuszu 700-lecia.
Marek Rybołowicz