Pogrom wraca na Zamek

Ubiegłoroczny spektakl

Adaptacja lubelskiego kryminału „Pogrom w przyszły wtorek” zostanie wystawiona ponownie na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.


Na potrzeby teatru książkę zaadaptował Łukasz Wit–Michałowski oraz Norbert Rudaś. Jej udana premiera w scenicznym wydaniu miała miejsce w lipcu zeszłego roku. Obecna powtórka, która będzie miała trzy edycje: w piątek 13 lipca, sobotę 14 lipca, i niedzielę 15 lipca, również powinna usatysfakcjonować widzów. Spektakle odbywać się będą każdego z wymienionych dni o godz. 21 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Bilety w cenie 10 zł są dostępne w kasie Centrum Kultury (tel. 81 466 61 40; e-mail: kasa@ck.lublin.pl ) oraz godzinę przed spektaklem.

Jednak wstęp na to teatralne widowisko nie jest dla każdego. Przeznaczone jest bowiem, jak zaznaczają organizatorzy, czyli Centrum Kultury, dla osób powyżej 16. roku życia. Powodem są drastyczne sceny i wulgaryzmy. Warto odnotować, że widowisko jest tłumaczone na polski język migowy.

W obsadzie zobaczymy m.in. Przemysława Sadowskiego w roli komisarza Zygmunta Maciejewskiego, Matyldę Damięcką jako Różę, Mirosława Zbrojewicza jako Grabarza, i Agnieszkę Wielgosz jako Walakową.

Aktorzy przedstawią nam historię, którą autor książki, Marcin Wroński, osadził w 1945 r. w Lublinie – w więzieniu na Zamku Lubelskim jest więziony przedwojenny komisarz Maciejewski. Aby ocalić życie żony i nowo narodzonego dziecka, bohater kryminału Marcina Wrońskiego podejmuje się, na zlecenie ubeka Grabarz, rozwiązania zagadki związanej z przygotowywanym pogromem Żydów.

„Pogrom w przyszły wtorek” przyniósł Marcinowi Wrońskiemu w 2014 roku dwie Nagrody Wielkiego Kalibru: jurorów oraz czytelników. W tym samym roku pisarz otrzymał za nią także Kryminalną Piłę. Natomiast jej teatralna adaptacja przyniosła pisarzowi w 2018 r. Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin.

Marcin Wroński (ur. 1972 r.) jest absolwentem KUL. Pierwsze jego próby literackie datują się na lata 80. XX w. W latach 90-tych XX w. wydał zbiory opowiadań, m.in. „Udo Pani Nocy” i „Obsesyjny motyw babiego lata”, ale rozgłos zaczęły mu przynosić kryminały pisane w klimacie retro, osadzone w lubelskich realiach okresu międzywojennego.

We wszystkich występował komisarz Zyga Maciejewski. Pierwszym był wydany w 2007 r. kryminał „Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą”.

Monika Skarżyńska