Pokuśtykają z listami

Placówka poczty na ulicy Przy Stawie funkcjonowała do końca stycznia tego roku. Z początkiem lutego została przeniesiona na ulicę Koralową, na rozbudowujące się osiedle Węglina Południowego. Z decyzją nie pogodzili się mieszkańcy dolnej Wieniawy. Kilka lat temu obronili istnienie placówki pisząc petycję do władz poczty. Tym razem raczej nie ma na to szans

Placówka Poczty Polskiej nie wróci na dolną Wieniawę, do punktu przy ulicy Przy Stawie.
Jej władze tłumaczą likwidację punktu pocztowego małym ruchem i dużymi kosztami utrzymania. To placówka użyteczności publicznej, Poczta działa za nasze środki.

Przekonywaliśmy, że jest nam potrzebna – mówi Zofia Garbacz, zaangażowana w obronę punktu PP przy ulicy Przy Stawie.

Kilka lat temu lokalnej społeczności udało się przekonać władze Poczty, że placówka w tej dzielnicy jest bardzo potrzebna.

– „Okolice placówki zamieszkują głównie ludzie starsi. Liczba klientów będzie rosła, bo w najbliższym czasie oddany zostanie do użytkowania budynek mieszkalny przy ul. Leszczyńskiego” (przy stadionie Lublinianki, przyp. aut.) – pisał do prezydenta Zbigniew Jurkowski, radny miejski.

Z odpowiedzi dowiedział się, że ratusz w tej sprawie nic nie może poradzić. – „Sprawy dotyczące funkcjonowania Poczty Polskiej, w tym rozmieszczenia placówek pocztowych na terenie miasta, należą do wyłącznej właściwości Poczty Polskiej” – odpisał radnemu Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

A Poczta zadecydowała o „relokacji punktu na rozbudowujące się osiedle” na Węglinie Południowym, przy ulicy Koralowej.

Z tą decyzją nie pogodzili się mieszkańcy. Liczyli oni na to, że miasto utworzy na dolnej Wieniawie Biuro Obsługi Mieszkańców, bo punkty pocztowe mają gwarancję funkcjonowania wszędzie tam, gdzie miasto posiada w tych placówkach właśnie BOM-y. Tak jest m. in. przy ul. Żywnego 8, Jagiełły 10 czy Pocztowej 1. Na Wieniawie sprawy nie da się tak rozwiązać.

– Bliska lokalizacja wydziałów i biur ratusza na ul. Leszczyńskiego uniemożliwia uruchomienie BOM – dodaje sekretarz miasta. CH