Poligon zwiadowców

Zwiadowcy-terytorialsi, m.in. z chełmskiego batalionu, zakończyli zgrupowanie poligonowe. Ćwiczyli na nim rozpoznanie terenu oraz obiektów i działania taktyczne, w tym dywersyjne. Chętnych do WOT nie brakuje i trwa formowanie 19 Nadbużańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie.

Przez blisko tydzień ok. 90 zwiadowców 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonaliło umiejętności bojowe i taktyczne w cyklu rozpoznawczym. Zgrupowanie poligonowe o tematyce rozpoznawczej żołnierzy prowadzono we Władysławowie w powiecie janowskim. Zwiadowcy z batalionów: lubelskiego, bialskiego, chełmskiego, dęblińskiego i zamojskiego realizowali również takie zadania jak: udział w procesie dowodzenia, opracowanie planu i organizacja ochrony stanowiska dowodzenia, prowadzenie działań patrolowych oraz wykonywanie strzelań zgrywających przy użyciu karabinka Grot, w tym strzelań z amunicji barwiącej UTM.

– Rozpoznanie to oczy i uszy każdej sekcji lekkiej piechoty wojsk obrony terytorialnej – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT. – Dlatego żołnierze OT muszą być odpowiednio przygotowani w zakresie planowania, organizacji oraz realizacji zasadzki, napadu, zakładania bazy patrolowej, maskowania, kamuflażu, czy organizacji bytowania w terenie. Żołnierze ćwiczyli w dzień i w nocy. Doskonalili umiejętności pracy ze środkami łączności oraz stosowania procedur obiegu informacji w cyklu rozpoznawczym. Podczas szkolenia wykorzystywano sprzęt, który, na co dzień jest na wyposażeniu lubelskiej brygady, między innymi quady, sprzęt noktowizyjny i termowizyjny, kamery pułapki.

2 Lubelska Brygada OT liczy ponad 3400 żołnierzy. Chętnych do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych w naszym regionie nie brakuje. Obecnie trwają prace nad formowaniem 19 Nadbużańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie. (opr. mo, fot. WOT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here