Pomnik ks. Radziszewskiego wróci na skwer

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wróci na skwer abp Józefa Życińskiego skąd zabrany został na początku grudnia. Prawdopodobnie stanie się to dopiero po rewitalizacji skweru, do czego zobowiązało się miasto we współpracy z KUL.


Pomnik założyciela i pierwszego rektora KUL, ks. Idziego Radziszewskiego został zdemontowany 8 grudnia br., dokładnie cztery lata po jego uroczystym odsłonięciu. Decyzja władz uczelni o zabraniu pomnika i postawieniu go na terenie głównego campusu KUL była o tyle zaskakująca, że to sama uczelnia zabiegała o postawieniu monumentu w tym miejscu, a ówczesny rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński nie krył satysfakcji, że „pomnik stanął w tak dobrej lokalizacji, w przestrzeni miejskiej, do ubogacenia której założyciel KUL tak bardzo się przyczynił.

Pojawiły się spekulacje, że powodem przenosin pomnika może być wyrażenie zgody przez Radę Miasta Lublin na ustawienie w jego sąsiedztwie monumentu byłego Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. KUL dementował. W wydanym oświadczeniu uczelnia poinformowała, że jej władze uznały, że teren głównego campusu przy Al. Racławickich będzie lepszym miejscem dla pomnika pierwszego rektora, bo choć położony po sąsiedzku skwer abp. Życińskiego znajduje się na widoku wszystkich mieszkańców, to mimo kolejnych zapowiedzi władz miasta ciągle pozostaje niezagospodarowany i zaniedbany. O przeniesienie pomnika ks. Radziszewskiego z takiego otoczenia miały apelować m.in. Towarzystwo Przyjaciół KUL, Fundacja Rozwoju KUL, Fundacja Potulickiej oraz organizacje studenckie.

Jak się okazało już po zdemontowaniu pomnika władze uczelni podjęły taką decyzję, mimo sprzeciwu metropolity lubelskiego abp Stanisława Budzika, będącego jednocześnie Wielkim Kanclerzem KUL. Pomnik trafił do uczelnianego magazynu, ale na terenie uczelni nie stanie tylko… wróci na stare miejsce. Informacja o tym pojawiła się w ubiegłym tygodniu na stronie archidiecezji lubelskiej. – Pomnik księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostanie ponownie usytuowany na Skwerze abp. J. Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale KUL – napisano w oświadczeniu, pod którym podpisali się abp Stanisław Budzik, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.ZM