Pomogą kierowcom jeździć bezpieczniej

Nowe symulatory WORD miał okazję przetestować m.in. wojewoda Lech Sprawka

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy Grygowej w Lublinie pochwalił się nowymi symulatorami. Dzięki zakupionym za ponad 53 tysiące złotych urządzeniom kierowcy mogą przekonać się jaką rolę podczas zderzenia odgrywają zapięte pasy, sprawdzić swój czas reakcji za kierownicą w ekstremalnych warunkach, a także zobaczyć jak wygląda wybuch poduszki powietrznej montowanej w aucie.

– Prawo jazdy robimy zwykle mając 18 lat, a jeździmy później przez kilkadziesiąt lat. Takie ośrodki, jak ten nasz, są po to aby służyć pomocą wszystkim kierowcom, tym z najkrótszym stażem, by nabierali pewności za kierownicą i uczyli się jak eliminować błędy, które mogą im się przytrafić ma drodze, a także dla tych, którzy jeżdżą już od lat, by mogli się doszkolić – mówiła Renata Bielecka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, rozpoczynając prezentację nowych urządzeń, które trafiły do Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy przy ul. Grygowej. To symulatory: zderzeń, decyzyjnego czasu reakcji kierowcy oraz poduszki powietrznej.

Dzięki pierwszemu z urządzeń można poczuć na sobie siłę, jaka działa przy zderzeniu. – Tutaj w momencie, kiedy następuje przeciążenie, możemy w prosty sposób pokazać na symulatorze, jaka jest rola pasa i jak on może nas przytrzymać. Dzięki temu urządzeniu kierowca ma szansę zrozumieć, dlaczego zapięcie pasów bezpieczeństwa jest pierwszą i najważniejszą czynnością, którą powinien wykonać po zajęciu wygodniej pozycji za kierownicą – podkreślał Jakub Jankowski, kierownik ODTJ.

Kolejne urządzenie, symulator decyzyjnego czasu reakcji kierowcy pozwala sprawdzić się podczas nagłych, niespodziewanych sytuacji na drodze. – Czas reakcji, jest jedynym czynnikiem, na jaki wpływ ma kierowca podczas nagłych zdarzeń na drodze. Resztę zrobią za nas systemy, w które jest wyposażony pojazd – mówił Jarosław Piątek z lubelskiego WORD. Symulator, który zakupił lubelski ośrodek pozwala sprawdzić prawidłową technikę hamowania awaryjnego z systemem ABS, kiedy mamy do dyspozycji manualną skrzynię biegów. Pomiar dokonywany jest przy prędkościach: 50/75/100 km/h, na drodze suchej, po deszczu i śniegu.

Największe wrażanie na kierowcach zrobi z pewnością profesjonalny symulator wystrzału poduszki powietrznej. Ma uświadomić kursantom, jak niewłaściwa pozycja w fotelu lub zbyt mała odległość od kierownicy mogą wyrządzić w takiej sytuacji więcej szkody niż pożytku. Dzięki urządzeniu każdy ma możliwość doświadczenia huku wystrzeliwanej poduszki. Ponadto poczuje generowane w trakcie tego procesu ciepło i przekona się z jaką prędkością wybucha poduszka w trakcie zderzenia. Warto przypomnieć, że lubelski WORD od kilku lat dysponuje także symulatorem dachowania.

Ze wszystkich urządzeń można korzystać podczas kursów doszkalających. Koszt dwugodzinnych zajęć, gdzie pod nadzorem doświadczonych instruktorów można także sprawdzić m.in. jak zachowa się kierowane przez nas auto na płycie poślizgowej podczas hamowania czy poślizgu, a także jazdy na trolejach to 250 zł. WORD w Lublinie wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP w Lublinie, czy PZM przeprowadzili też w ciągu roku szereg bezpłatnych akcji doszkalających. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here