Pomógł… wyeliminować pijanego kierowcę

Do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz utrata prawa jazdy grozi 65-letniemu mieszkańcowi gminy Mełgiew, którego na podwójnym gazie zatrzymała świdnicka policja. Do ujęcia nietrzeźwego kierowcy przyczynił się jeden z mieszkańców Świdnika.

We wtorek, 22 marca, około godz. 21.30 dyżurny świdnickiej komendy policji otrzymał zgłoszenie, ze na jednym z parkingów w Świdniku stoi mercedes, a w nim znajduje się nietrzeźwy kierowca.

Jak ustalili interweniujący policjanci, 65-letni mieszkaniec gm. Mełgiew zajechał na przysklepowy parking, bo złapał „kapcia” w lewej, przedniej oponie. Zgłaszający interwencję początkowo chciał pomóc w wymianie koła, ale wyczuł od kierowcy mercedesa woń alkoholu, więc odebrał mu kluczyki i zadzwonił po policję.

– Przypuszczenie, że kierowca jest nietrzeźwy ostatecznie potwierdziło badanie alkomatem. Urządzenie wskazało blisko 1,6 promila w organizmie kierowcy. 65-latek trafił na komendę, gdzie po sporządzeniu dokumentacji został zwolniony. Zatrzymano mu prawo jazdy. Teraz sprawą zajmie się sąd karny, który zdecyduje o konsekwencjach wobec mężczyzny. Zgodnie z obowiązującym prawem kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności, wysoką grzywną oraz zakazem kierowania pojazdami. Dodatkową konsekwencją jest fakt, że nietrzeźwy kierowca musi zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – informuje kom. Magdalena Szczepanowska z KPP w Świdniku.

Policjanci apelują, by reagować w każdym przypadku, kiedy mamy podejrzenie, że pojazdem kieruje osoba pod wpływem alkoholu.

– Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom przyczynia się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę postronnego mieszkańca Świdnika, który zareagował w tym przypadku i w porę zaalarmował policję – podkreślają funkcjonariusze. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here