Ponad 5 milionów dla muzeum we Włodawie

Kolejne gigantyczne pieniądze trafią do Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie. A to za sprawą udanego wniosku na dofinansowanie unijne remontu wnętrz budynków muzealnych. Do Włodawy trafi ponad 4,2 mln zł dofinansowania, zaś cały projekt opiewa na nieco prawie 5,5 mln zł. Kwota dofinansowania to aż 95% wnioskowanej kwoty.

Powiatowy wniosek na modernizację zabytkowego Muzeum – Zespołu Synagogalnego uzyskał dobrą ocenę ekspertów i w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WL działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty lokalne. To kolejne miliony, które trafią do włodawskiego muzeum. Przed dwoma laty kosztem 5 mln zł wyremontowano wielką i małą synagogę z zewnątrz. Za te pieniądze udało się m.in. wymienić dachy, elewację, stolarkę. Tego typu remont nie był wykonywany od co najmniej kilkudziesięciu lat.

Teraz, dzięki również unijnemu dofinansowaniu, realny stał się kapitalny remont wnętrz obiektów.

– To kolejny nasz sukces, który pozwoli na jeszcze piękniejsze prezentowanie się naszej perełki – unikatowego zespołu synagogalnego – mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk. – Dzięki tym pieniądzom uda się nam dokończyć to, co rozpoczęliśmy przed dwoma laty, zajmując się zewnętrzną infrastrukturą obiektów muzealnych.

Zdaniem wielu gości już dziś obiekt zasługuje na nominowanie go na listę obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości prowadzona przez UNESCO. Na tej liście znajduje się tylko 16 polskich obiektów.

Niestety, wśród 41 wybranych do dofinansowania wniosków poza muzeum nie znalazł się żaden inny z powiatu. Wniosek gminy Wola Uhruska dotyczący przebudowy zabytkowych obiektów kolejowych w tej miejscowości został odrzucony. Natomiast wniosek miasta Włodawy na remont muszli koncertowej opiewający na ponad 2,5 mln zł został wycofany przez wnioskodawcę. (pk)