Poparcie, pochwała i pieniądze

Najpierw poparł swojego partyjnego kolegę – Jakuba Banaszka, kandydata na prezydenta Chełma. Potem wychwalał chełmską uczelnię. A na koniec podpisał opiewającą na 16 milionów zł umowę na dofinansowanie budowy betonowego pasa startowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Tak przebiegała wizyta wicepremiera Jarosława Gowina w Chełmie.


Wicepremier i minister szkolnictwa wyższego wystąpienie na PWSZ w Chełmie rozpoczął od – jak podkreślił – najszczerszych gratulacji.

– Chciałbym, aby wszystkie uczelnie zawodowe w kraju wyglądały i osiągały takie wyniki jak wasza – mówił Jarosław Gowin, podkreślając zarówno niebywały rozwój chełmskiej PWSZ, jak i dopasowanie ich kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy. Dodał, że jedyne, czego tej uczelni brakuje to otoczenie gospodarcze. Pomóc w jego rozwoju ma 16 mln zł, które wicepremier przekazał PWSZ na budowę betonowego pasa startowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich.

– Mam poczucie, że są to jedne z najlepiej zainwestowanych pieniędzy w tej kadencji ministerstwa. Ta inwestycja to nie tylko możliwość rozwoju dla Centrum Lotniczego PWSZ, ale także szansa na rozwinięcie tu przedsięwzięć o charakterze przemysłowym – mówił Gowin.

Betonowy pas o długości 1020 metrów ma być bowiem początkiem realizacji dużo większego projektu, zakładającego m.in. budowę specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość przeprowadzania remontów i napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów. Zatrudnienie mogłoby tam znaleźć od 600 do nawet 800 osób.

– Jesteśmy w końcowej fazie przygotowywania procedury przetargowej i mam nadzieję, że zostanie on ogłoszony w przyszłym tygodniu. Liczę, że umowa z potencjalnym wykonawcą zostanie podpisana w lipcu, aby firma jak najszybciej mogła przystąpić do projektowania oraz przygotowania logistycznego przedsięwzięcia – mówił podczas konferencji Arkadiusz Tofil, rektor uczelni.

Oddanie inwestycji ma nastąpić najpóźniej w 2021 roku. Wstępny kosztorys opiewa dziś na ok. 24 mln zł. Ostateczną kwotę poznamy dopiero po przetargu. Jeśli będzie wyższa niż przekazana dotacja, ministerstwo prawdopodobnie dołoży brakującą kwotę.

Poparcie Banaszka

Podpisanie umowy z uczelnią nie było jedynym celem wizyty wicepremiera w Chełmie. Jarosław Gowin pojawił się tu także, aby udzielić poparcia Jakubowi Banaszkowi, który będzie kandydował w wyborach na prezydenta miasta.

– Z Jakubem współpracuję od kilku lat i mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jest jedną z najzdolniejszych osób polskiej polityki – zachwalał kandydata na prezydenta Chełma z ramienia Zjednoczonej Prawicy. – Z jednej strony obserwowałem przez te wszystkie lata, jak rozszerza swoje kompetencje: był doradcą ministra zdrowia, potem doradcą premiera, a teraz kieruje gabinetem politycznym minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Z drugiej strony widziałem, że interesuje się żywo sprawami Chełma. Jestem przekonany to połączenie kompetencji i kontaktów ogólnopolskich ze znajomością problematyki Chełma, pozwolą nadać nowy impuls rozwojowi miasta. A takiego impulsu to miasto bardzo potrzebuje – przekonywał. (mg)