Port z nowym skrzydłem

Uroczystego przecięcia wstęg

Od ubiegłego piątku pasażerowie mogą korzystać z nowej hali odlotów Portu Lotniczego Lublin. Dzięki inwestycji pasażerowie zyskali większy komfort i możliwość szybszej odprawy, a Port – możliwość bezkolizyjnej obsługi kilka samolotów jednocześnie. Oby tylko była do tego okazja, bo od dłuższego czasu liczba pasażerów i samolotów startujących, i lądujących w Świdniku, zamiast rosnąć, spadała.


Nowe, wschodnie skrzydło terminalu uroczyście zostało otwarte w ubiegłą środę. Mieści się w nim hala odlotów dla pasażerów strefy Schengen o pow. 1400 m2. Wcześniej mieli oni do dyspozycji 600 m2. Podróżni strefy Non Schengen, będą korzystać z dotychczasowej hali odlotów w „starej części” terminalu. Dzięki rozbudowie i przeniesieniu ruchu strefy Schengen do dobudowanej części, jej powierzchnia zwiększyła się z aż czterokrotnie – z 167 m2 do 780 m2.

– Rozbudowa była podyktowana koniecznością zwiększenia przepustowości terminalu, a co za tym idzie, podniesieniem komfortu podróżnych oczekujących na samolot. Odpowiednio rozwinięta infrastruktura to także niezbędny element do tego, abyśmy mogli się rozwijać i podejmować rozmowy z przewoźnikami, dotyczące uruchomienia nowych połączeń.

Dzięki tej inwestycji będziemy mogli jednocześnie obsłużyć pięć, a nie jak do tej pory dwa samoloty. Przepustowość terminalu zwiększy się do około 2 milionów pasażerów rocznie, co da nam dużo większe możliwości – mówił podczas uroczystego otwarcia inwestycji Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.

W nowej hali, poza poczekalnią dla pasażerów, zlokalizowano również pomieszczenia Służby Ochrony Lotniska, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, toalety i pomieszczenia techniczne. Pasażerowie strefy Schengen będą mogli także skorzystać z nowego saloniku „business lounge” z wyjściem na patio.

Po rozbudowie z 200 do 850 m2 zwiększyła się przestrzeń handlowa w terminalu. Pojawiły się w niej dwa duże sklepy wolnocłowe oraz dwa punkty gastronomiczne. W jednym z nich funkcjonuje stoisko Lublin Touch, oferujące lokalne produkty – m.in. piwo z lubelskiego browaru i miody pitne z Lublina.

Rozbudowa terminalu pasażerskiego trwała od marca 2018 roku i kosztowała 10,5 mln złotych. RD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here