Posiłki zostawiamy przed wejściem

Dramatyczna sytuacja w Białopolu, gdzie potwierdzane są kolejne przypadki koronawirusa, powoduje, że nerwowo jest także w sąsiedniej gminie Żmudź. Żmudzcy urzędnicy pracują jednak, mówiąc, że muszą służyć mieszkańcom a w razie czego to oni ostatni schodzą z okrętu. Aby maksymalnie obniżyć ryzyko zarażenia koronawirusem, ale nadal móc wypłacać m.in. zasiłki, zamontowano w urzędzie specjalne przepierzenie. Tymczasem w gminie Żmudź przybyło osób poddanych kwarantannie zbiorowej.

Drewniane, szczelne przepierzenie z niewielką wnęką, umożliwiającą przekazanie dokumentów i pieniędzy, wykonano na zamówienie u stolarza dwa tygodnie temu. Zamontowano je w przedsionku Urzędu Gminy Żmudź. Obok stoi stolik, krzesło, płyn do dezynfekcji. Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, przyznaje, że niepokój zwiększa się wraz z kolejnymi, dramatycznymi informacjami, nadchodzącymi z sąsiedniego Białopola. Trzeba zrobić wszystko, aby ustrzec się przed czarnym scenariuszem.

– Sytuacja staje się coraz bardziej poważna, ale my jako samorząd działamy, bo to do nas mieszkańcy zwracają się o pomoc – mówi wójt Niezgoda. – Mieszkańcy przychodzą do nas między innymi po wypłatę zasiłków. Chodzi przede wszystkim o osoby starsze, które na przykład nie zdążyły założyć konta w banku. To są te najpilniejsze sprawy. Mamy w gminie 760 osób powyżej sześćdziesiątego roku życia i te osoby raczej nie korzystają z internetu, dlatego dzwonimy do nich, zamieszczamy komunikaty na tablicach ogłoszeń o możliwości dostarczenia im zakupów, leków, zamówienia ciepłego posiłku. Jesteśmy w kontakcie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy. Pracownicy opieki społecznej mają mnóstwo pracy. W samorządzie, urzędzie powinno być jak na okręcie – jako urzędnicy schodzimy ostatni, najpierw udzielając pomocy mieszkańcom.

W gminie Żmudź miejsce wyznaczone do kwarantanny zbiorowej uruchomiono dwa tygodnie temu. Najpierw przebywała tam jedna osoba. W ubiegłym tygodniu było już tam kilku mieszkańców, których poddano kwarantannie po powrocie z zagranicy.

– Żywność jest tym osobom dowożona, zostawiana przy wejściu, a wszystko odbywa się na podstawie decyzji sanepidu – mówi wójt Niezgoda. (t)

Komunikaty Urzędu Gminy Żmudź: „W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego koronawirusem mając na uwadze zdrowie interesantów zwracam się z uprzejmą prośbą o wcześniejsze telefoniczne konsultowanie się z pracownikami Urzędu Gminy Żmudź celem ustalenia terminu i sposobu załatwienia spraw. Jednocześnie informuję, że interesanci będą wpuszczani do budynku Urzędu Gminy pojedynczo. Ponadto zwracam się z apelem o dokonywanie płatności przelewem. Numery kont bankowych: Bank Spółdzielczy w Leśniowicach, Oddział w Żmudzi Podatki i inne opłaty (53 8195 0009 2003 0050 0340 0001) Gospodarowanie odpadami (13 8195 0009 2003 0050 0340 0042). Tel. 82 568 01 82, Tel./fax 82 568 06 20, e-mail: urzad@zmudz.gmina.pl. Kasa w Urzędzie Gminy Żmudź czynna jest do godz. 13.00.

Z uwagi na wysokie ryzyko zarażenia się koronawirusem (SARS-CoV-2) oraz w trosce o bezpieczeństwo interesantów i pracowników, zwracamy się z uprzejmą prośbą do osób, które w ostatnim czasie wróciły z zagranicy lub miały styczność z takimi osobami o pozostanie w domach i kontaktowanie się z Urzędem Gminy Żmudź telefonicznie lub przez Internet. Jednocześnie takie osoby proszone są o zgłaszanie stanu swojego zdrowia do stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie, nr tel. 82 565 34 21