Powiat gotowy na powrót koronawirusa?

Po kilkunastu dniach względnego spokoju w ubiegłym tygodniu poinformowano o czterech kolejnych zachorowaniach na koronawirusa w powiecie krasnostawskim – dokładnie przypadkach nr 27, 28, 29 i 30. Wszyscy dotychczas chorujący zdążyli wyzdrowieć. Starostwo dmucha na zimne i organizuje kolejne spotkanie w sprawie pandemii.

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców, w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Krasnymstawie odbyło się spotkanie dotyczące omówienia funkcjonowania szpitala oraz Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 w powiecie krasnostawskim. Otwierając zebranie starosta Andrzej Leńczuk podkreślił, że jednym z zadań realizowanych przez powiat są obowiązki z zakresu ochrony zdrowia.

To dla zarządu zadanie bardzo ważne, gdyż dotyczy dobra ludności całego powiatu. Dlatego zorganizowaliśmy dzisiejsze spotkanie mające na celu omówienie sytuacji opieki zdrowotnej w naszym mieście i opracowanie wspólnych działań w celu sprawnego i profesjonalnego zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom – mówił Leńczuk. W starostwie pojawili się m.in. przedstawiciele krasnostawskich NZOZ-ów oraz dyrektor SP ZOZ w Krasnymstawie Andrzej Jarzębowski i dyrektor medyczny placówki Paweł Kalinowski.

– Podkreślić należy, że głosy mieszkańców dotyczące funkcjonowania niektórych przychodni, tyczyły się głównie poradni, które działają jako podstawowa opieka zdrowotna przy Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej. Innymi słowy mają one podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizowanie świadczeń medycznych, natomiast w przeciwieństwie do SP ZOZ nie podlegają nadzorowi władz powiatowych – zauważa Tomasz Kliszcz ze starostwa. Dyrektor Jarzębowski omówił działania, jakie zostały podjęte aby zapewnić prawidłową diagnostykę COVID-19.

Kierownicy NZOZ-ów, funkcjonujących w krasnostawskim szpitalu, zapewniali, że przyjmując pacjentów przestrzegają procedur. – Mówili o tym, że podstawowa opieka zdrowotna jest realizowana nie tylko poprzez teleporady, ale również przez wizyty osobiste, szczepienia oraz skierowania na badania i wystawianie recept pacjentom – podkreśla Kliszcz. Obecnie zgodnie z nowo wprowadzoną przez Ministra Zdrowia strategią walki z pandemią COVID-19 to lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą pierwszym szczeblem diagnostyki wirusa.

Podczas spotkania Jarzębowski poinformował też, że 15 września został uruchomiony punkt wymazów do badań laboratoryjnych w trybie stacjonarnym i mobilnym w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, realizujący zlecenia wymazów od lekarzy POZ (który jest czynny od godziny 10.00 – 14.15 przez 7 dni w tygodniu). Ponadto w szpitalu w Krasnymstawie zabezpieczono trzy łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, lecz liczba ta w razie konieczności może zostać zwiększona o kolejne siedem łóżek. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here