Powołana bez konkursu na pięć lat

Dorota Bekasiewicz od 1 września br. kieruje pracami Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych. Rada pedagogiczna, jak dowiedzieliśmy się, w większości negatywnie zaopiniowała jej kandydaturę, ale opinia nauczycieli w tym przypadku nie była wiążąca. Bekasiewicz na stanowisku dyrektora zastąpiła Katarzynę Karamać.

Do niemal ostatnich dni sierpnia br. nie było wiadomo, kto przejmie obowiązki dyrektora Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. Przypomnijmy, ogłoszony przez prezydenta konkurs, który miał wyłonić kandydata na dyrektora, nie przyniósł oczekiwanego rezultatu, choć zgłosiły się dwie osoby. Żadna z nich nie uzyskała jednak wymaganej liczby głosów od członków komisji konkursowej.

W takiej sytuacji prezydent Jakub Banaszek miał dwa wyjścia: powierzyć obowiązki dyrektora dotychczasowej wicedyrektor Barbarze Czyż lub komuś z nauczycieli z rady pedagogicznej, albo wnioskować do kuratorium oświaty o wyrażenie zgody na powołanie na pięcioletnią kadencję Katarzyny Karamać, która przez ostatnie dwa lata pełniła obowiązki dyrektora ZSEIT. To drugie rozwiązanie od samego początku wydawało się jednak mało prawdopodobne. Karamać chyba nie była wymarzoną kandydatką na dyrektora dla władz miasta.

Ostateczną decyzję władz miasta, jak ustaliliśmy nieoficjalnie, grono pedagogiczne poznało w poniedziałek 30 sierpnia. Ponieważ dotychczasowa wicedyrektor Barbara Czyż przeszła na emeryturę, prezydent na stanowisko dyrektora powołał Dorotę Bekasiewicz, nauczycielkę fizyki i chemii w ZSEiT, czym zaskoczył pedagogów. Jak dowiedzieliśmy się, większość członków rady pedagogicznej negatywnie zaopiniowała kandydaturę Bekasiewicz, jednak wydana przez nauczycieli opinia nie była wiążąca. Nowa dyrektor została powołana na pięcioletnią kadencję, bez konkursu…

Przed Dorotą Bekasiewicz, która kilka lat temu była kierownikiem znajdującego się w strukturach szkoły internatu, stoi wiele wyzwań. Na początek jednak będzie musiała ona zjednać sobie radę pedagogiczną, by nauczyciele, którzy negatywnie zaopiniowali jej kandydaturę, przekonali się, że prezydent dokonał słusznego wyboru. W szkole wielu pedagogów pamięta konflikt sprzed kilku lat, między właśnie Bekasiewicz, a byłym już dyrektorem Jarosławem Wójcickim. W opinii wielu nauczycieli spór wówczas miała wywołać obecna dyrektor ZSEiT.

Dorota Bekasiewicz w 2014 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat radnej rady miasta Chełm. Startowała z komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej, z okręgu nr 1 (Rejowiecka – Śródmieście).

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych ma też zastępcę dyrektora. Została nim Katarzyna Śliwińska-Koguciuk, nauczycielka biologii i geografii. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here