Powoli wraca normalność

Na ten dzień czekali wszyscy. Od poniedziałku (18 maja) wznowiły działalność zakłady fryzjerskie, muzea, restauracje i bary. Wcześniej swoje podwoje otworzyły biblioteki i urzędy.

– Gmina na normalnych zasadach funkcjonuje od 11 maja – mówi wójt Hanny Grażyna Kowalik. – Spodziewaliśmy się większego natężenia klientów, ale takie wcale nie nastąpiło. Nasi mieszkańcy świetnie zdają sobie sprawę z zagrożenia i nie narażają się niepotrzebnie, z czego bardzo się cieszę. W urzędzie stosujemy oczywiście wszelkie środki bezpieczeństwa, podobnie jak w Centrum Kulturalno-Religijnym, które dla zwiedzajacych jest już otwarte. Ze względu na obostrzenia związane z liczbą osób mogących jednocześnie przebywać w kościele zorganizowanych wycieczek na razie nie obsługujemy, ale indywidualnych turystów lub male grupy jak najbardziej – tłumaczy Kowalik.

Radości nie kryje też Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie. – Wprawdzie muzeum nie przerwało pracy, bo nasza działalność na czas panedmii przeniosła się do sieci, to bardzo cieszymy się z powrotu zwiedzających – mówi.

– Oczywiście jesteśmy przygotowani na przyjęcie turystów: mamy określone zasady bezpieczeństwa, które stanowią, że jednorazowo w budynkach może przebywać nie więcej niż 33 osoby, ale za to muzeum będzie otwarte też w weekendy w godzinach od 10 do 14. Nie wiemy jeszcze, jak duże będzie zainteresowanie naszymi obiektami, ale liczymy na to, że powoli wszystko wróci do normy sprzed koronawirusa – dodaje Lewczuk vel Leoniuk.

Prawdziwe oblężenie przeżywają zakłady fryzjerskie. – Ludzie rezerwowali wizyty od połowy poprzedniego tygodnia i na chwilę obecnych wolnych terminów nie mam na najbliższe trzy tygodnie – mówi właścicielka jednego z włodawskich zakładów fryzjerskich.

Wreszcie można też swobodnie pójść do biblioteki. Nie naliczą one żadnych kar za zwłokę z oddaniem zaległych książek z powodu koronawirusa. Będzie też można zjeść obiad w restauracji, o ile taka ma odpowiednio przystosowany ogródek na świeżym powietrzu. (bm)