Powstańcy Ćwieka na Żółtańcach

W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości 5 sierpnia na terenie gminy Chełm rozlegnie się huk armat i powstańczych pistoletów. W rekonstrukcji bitwy pod Depułtyczami – jednej z największych i zwycięskich bitew powstania styczniowego na naszym terenie – weźmie udział aż 70 powstańców.

5 sierpnia 1863. Tego dnia Tego dnia do powstańców styczniowych z oddziałów Cieszkowskiego, Józefa Władysława Ruckiego, Władysława Eminowicza i Święcickiego, dotarły wieści o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich z Krasnegostawu, Uściługa, Włodawy i Dubienki. Powstańcy wyruszyli w stronę Depułtycz i tuż za Pokrówką o godz. 10.30 natknęli się na żołnierzy rosyjskich. W trakcie kilkugodzinnej bitwy wyparli Rosjan do Depułtycz, a następnie zmusili do odwrotu w kierunku Wierzchowin. W zwycięskiej bitwie życie oddało 23 żołnierzy rosyjskich i 11 powstańców.

Władze gminy Chełm zapraszają na rekonstrukcję słynnej bitwy na terenie przy Zbiorniku Żółtańce, a więc kilkaset metrów od historycznego miejsca bitwy (z uwagi na miejsce będzie więc doskonała widoczność na walczących). Po 155 latach w niedzielę (5 sierpnia o godz. 15) pojawią się tam powstańcy oddziału „Ćwieka”, czyli Kajetana Karola Cieszkowskiego, z grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Historycznego „Ćwieki” ze Starościna. Łącznie w rekonstrukcji bitwy weźmie 70 powstańców z kilku grup rekonstrukcyjnych z okresu powstania styczniowego.

Na tym jednak nie koniec, bo już w sobotę w „lasku” przy zbiorniku rozbije się kilka powstańczych obozów, które będzie można zobaczyć i poznać „od kuchni”, zaś w dniu bitwy uroczystości rozpocznie msza św. w parafii pw. Wszystkich Świętych w Nowych Depułtyczach (godz. 12). Po tym nastąpi Apel Poległych, Salwa Honorowa oraz złożenie wieńców pod pomnikiem powstańców. Po rekonstrukcji odbędą się koncerty Orkiestry Wojska Polskiego, Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Uherzacy”, a także pokazy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej.

– Bitwa pod Depułtyczami omawiana jest w podręcznikach i mieszkańcy mają wiedzę na ten temat, podjęliśmy jednak decyzję wraz z przewodniczącym Rady Gminy Chełm, Arturem Kubackim, by w sposób szczególny upamiętnić powstańców, a 155 rocznica samej bitwy i 100-lecie Niepodległości to idealny czas na tak wzniosły i atrakcyjny charakter uroczystości – mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. – Zapraszamy serdecznie na uroczystości nie tylko mieszkańców gminy, ale i całego regionu.

Szykuje się zatem jedno z największych tego typu wydarzeń w całym województwie pod patronatem „Nowego Tygodnia”. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here