Pożegnalny benefis wyjątkowego dyrektora

Prezydent Krzysztof Żuk, były już dyrektor CK Aleksander Szpecht i jego zastępca ds. artystycznych, kierownik Teatru Provizorium Janusz Opryński, podczas pożegnalnego benefisu szefa CK

10 września miało miejsce podziękowanie Aleksandrowi Szpechtowi po 30 latach na stanowisku dyrektora Centrum Kultury w Lublinie. Na uroczystości w wirydarzu CK spotkali się z tej okazji przedstawiciele władz miasta i lubelskich instytucji kultury, pracownicy i przyjaciele dyrektora.


W laudacjach wygłaszanych tego dnia usłyszeliśmy, że przez 30 lat jego działalności Centrum Kultury stało się najważniejszą, wielofunkcyjną instytucją, która wywarła więcej niż znaczący wpływ na kształtowanie się kultury Lublina. Właśnie tutaj swoją karierę rozpoczynało wiele ważnych osobistości świata kultury, tu także powstały zupełnie nowe, dziś samodzielnie działające instytucje, zrodziły się najważniejsze festiwale.

Obecnie Centrum Kultury jest nowoczesnym ośrodkiem, czułym na potrzeby mieszkańców, wrażliwym na głos środowisk twórczych, jest „domem wyobraźni”, który łączy działania artystyczne, animacyjne, edukacyjne w bardzo skuteczny model wspólnoty. I co wyróżnia CK Szpechta – tworzy się tutaj sztukę. Jego główną strategią zarządzania było inwestowanie w talenty artystyczne i umiejętności organizacyjne, dawanie szans na rozwój, wolność sztuki, tolerancję i rozwijanie naturalnych procesów twórczych.

Dyrektor w swej pracy jawił się zawsze jako bardzo skromny człowiek. Również w dniu pożegnania podkreślił, że jego siła przez lata pełnionej funkcji tkwiła właśnie w zespole, którym kierował. Na zakończenie padły znamienne słowa: „Dyrektor jest tyle wart, ile jego zespół”. Aleksander Szpecht został odznaczany przez prezydenta Krzysztofa Żuka Medalem „Zasłużony dla Miasta Lublin”. Od pracowników Centrum Kultury otrzymał specjalnie wykonany obraz „O ludziach z 30 lat Centrum” – wykonany przez artystę Mariusza Tarkawiana.

W imieniu dyrektora Aleksandra Szpechta na witrynie internetowej zespół kierowniczy instytucji przekazuje podziękowania za lata pracy i wspólnego kreowania kultury Lublina dla pracowników, byłych pracowników, współpracowników (łącznie dla około 300 osób w ciągu 30 lat), również dla przyjaciół Centrum Kultury oraz – co najważniejsze, mieszkańców i widzów organizowanych wydarzeń.

Na stanowisku dyrektora A. Szpechta zastąpił Rafał Koziński.

Oprac. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here