Pożyczał na procent

Przed sądem będzie się tłumaczył Jerzy C. z Włodawy, który dodatkowym źródłem dochodów uczynił sobie lichwę. Mężczyzna pożyczał ludziom pieniądze i żądał oddania większych kwot. Gdy o jego procederze dowiedzieli się śledczy, próbował nakłaniać poszkodowanych do składania fałszywych zeznań.

Prokuratura Rejonowa we Włodawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Jerzemu C. Mężczyźnie przedstawiono trzy zarzuty. – Oskarżony pożyczał pieniądze na tzw. procent osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej – mówi Jolanta Sołoducha, szefowa Prokuratury Rejonowej we Włodawie.

– Za pożyczenie 17 tys. zł żądał dodatkowej opłaty w kwocie 1700 zł, za 5 tys. zł chciał dodatkowo 500 zł, a za 6,5 tys. zł aż 1,5 tys. zł więcej. Jakby tego było mało, nakłaniał pokrzywdzone osoby do składania fałszywych zeznań – konkretnie żądał od nich, by przyznali, że na pożyczane pieniądze nie nakładał procentu.

Za lichwę grozi mu do 3 lat więzienia, zaś za nakłanianie do składania fałszywych zeznań – do 8 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia Sołoducha. (bm)