Pracownie Kultury Dziesiąta

Pracownie Kultury Dziesiąta będą mieścić się w przebudowanym lokalu przy ul. Herberta 14, wynajętym przez miasto od PSM „Kolejarz”

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac remontowo-adaptacyjnych w pawilonie przy ul. Herberta 14 na potrzeby nowej filii Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”. Tym sposobem powstaje ciekawa miejska placówka – Pracownie Kultury Dziesiąta.

Koncepcja architektoniczna planowanych pomieszczeń zakłada powstanie trzech tematycznych, funkcjonalnych pracowni, w których swoje zainteresowania i pasje będą rozwijać lublinianie w każdym wieku. Z oferty zajęć w nowoczesnych pracowniach skorzystają zarówno dzieci, młodzież, jak też dorośli i seniorzy. Ważnym aspektem przy realizacji tego zadania będzie dostosowanie pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych.

– Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” rozszerza zasięg swej działalności na kolejną, czwartą już dzielnicę Lublina. Nowa placówka wpisuje się w politykę kulturalną miasta zmierzającą do zapewnienia stacjonarnej oferty kultury dla mieszkańców we wszystkich dzielnicach – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Planowane prace zakładają przebudowę oraz zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń mieszczących się w lokalu, w którym pierwotnie znajdowała się apteka – zlokalizowanym w budynku handlowo-usługowym na osiedlu im. Kruczkowskiego. Przebudowa dotyczy pawilonu o pow. 227 m2, który zostanie przystosowany do pełnienia nowej funkcji – domu kultury. Po przebudowie powstaną trzy pracownie: familijno-animacyjna, plastyczna i foto-video, ponadto szatnia, sanitariaty, pomieszczenie socjalne i porządkowe, korytarz i wiatrołap z wejściem od strony ul. Herberta. W ramach przebudowy zostaną wymienione wszystkie instalacje: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, wentylacji oraz elektryczne i teletechniczne. W projekcie są nowe sanitariaty i łazienki.

To spora inwestycja

Pomieszczenia zostaną wydzielone w nowym układzie ścian. Powstaną nowe posadzki, parkiety, będą nowe drzwi, okna i parapety. To wiąże się z wykonaniem wcześniejszych prac rozbiórkowych, skuciem posadzek i demontażem istniejących elementów zabudowy.

Sala animacyjna o pow. 47 m2 w kolorystyce szaro-turkusowej usytuowana będzie w części wschodniej lokalu. Zostanie wyposażona w regały, fotele i pufy, stoliki pod laptopy oraz w 100-calowy monitor z projektorem do podłogi interaktywnej. Pracownię foto-video o pow. 55 m2 zaprojektowano jako pomieszczenie bez okien i doświetlenia naturalnego z uwagi na przeznaczenie do działań fotograficzno-filmowych. W pracowni przewidziano cykloramę w rozmiarach 531 x 350 cm, czyli zakrzywioną białą ścianę używaną jako tło w sesjach fotograficznych lub produkcjach video. Ze względu na charakter sali przewidziano tu montaż 7 tzw. floorboxów – kaset podłogowych do montażu gniazd elektrycznych i internetowych oraz sufitowy system do zawieszania tła i oświetlenia. Pracownia zostanie wyposażona w sprzęt specjalistyczny: aparaty fotograficzne, obiektywy, lampy, nadajniki, statywy, projektor i gimbal.

Pracownia plastyczna o pow. 45 m2 stworzy możliwość nabywania oraz poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz rękodzieła. Na jednej ze ścian zostanie zamontowana listwa umożliwiająca powieszenie szklanych antyram z pracami uczestników zajęć w celach ekspozycji.

Nowatorska koncepcja

Opracowana przez miasto koncepcja architektoniczno-budowlana opiera się na zasadzie projektowania uniwersalnego. Ten system zapewnia dostęp do instytucji bezpośrednio z poziomu terenu przed budynkiem. Wewnątrz zachowana będzie właściwa szerokość korytarzy i drzwi wejściowych, położone podłogi antypoślizgowe, zapewniony dostęp do sanitariatów dla ludzi na wózkach. Na zewnątrz zaś gwarantuje to odpowiednią ilość i szerokość miejsc postojowych oraz obniżenie krawężników w ciągach pieszych. Przebudowa lokalu przy ul. Herberta 14 na filię DDK Bronowice powinna zostać zrealizowana w ciągu czterech miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą wyłonionym w przetargu.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here