Prezydent Żuk pod obstrzałem pytań internautów

Pytania o nowy stadion żużlowy, a także o budowę i remonty ulic w mieście zdominowały pierwsze w 2022 roku spotkanie prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, z mieszkańcami na prezydenckim profilu na Facebooku.


Godzinne spotkanie, które odbyło się w poniedziałkowe popołudnie prezydent Krzysztof Żuk rozpoczął od noworocznych życzeń. – Trzeba je sprowadzić do jednego w tym pandemicznym okresie: Życzmy sobie zdrowa i tej siły i energii, które są potrzebne na co dzień – mówił Krzysztof Żuk.

Zanim mieszkańcy zaczęli zadawać pytania prezydent skomentował jeszcze ostatnie decyzje dotyczące zmian w strukturze urzędu, powstania nowego Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej, a także poinformował o najważniejszych inwestycjach prowadzonych w mieście w tym powstającym za ponad 230 milionów złotych dworca metropolitalnego czy planowanemu przedłużeniu ul. Lubelskiego Lipca i rewitalizacji błoni pod Zamkiem.

Serię pytań otworzyły te o nowy stadion żużlowy. Prezydent Żuk przypomniał, iż miasto ma wpisane w wieloletnią prognozę finansową pulę środków na opracowanie dokumentacji. – W tej chwili zlecimy już korzystając z zapisów tegorocznego budżetu aktualizację koncepcji, bo stadion będzie w innym miejscu niż to przewidywała pierwotna koncepcja. Już nie dotyczy Al. Zygmuntowskich, ale tego terenu, który jest przy Diamentowej i przedłużeniu Lubelskiego Lipca, na terenach dawnego Lubelskiego Klubu Jeździeckiego. Zaraz potem, jak tę koncepcję będziemy mogli wraz z analizą dotyczącą oddziaływania na środowisko zamknąć konsultacjami, przystąpimy do opracowywania dokumentacji stadionu żużlowego – mówił K. Żuk. Prezydent zdradził też, jak może zostać sfinansowana budowa obiektu, w wariancie przez banki, w modelu środki miasta – ministra sportu plus środki innych partnerów, jak również możliwość finansowania przy większych środkach rządowych i samorządowych.

– Najpierw opracujemy dokumentację – podkreślił jeszcze raz K. Żuk dodając, że wbrew temu, co poniektórzy przypisują miastu, nie ucieka od odpowiedzialności utworzenia tej wielofunkcyjnej hali żużlowej, która będzie mogła być wielorako wykorzystywana, po koncerty i imprezy kulturalne. – Najbliższy okres, do dwóch lat to przygotowanie dokumentacji do wybudowania tego stadionu – zakończył prezydent Żuk.

Kolejne pytania dotyczyły budowy i remontów ulic w mieście. Pani Agata zapytała o długo wyczekiwaną przez mieszkańców rewitalizację ulicy Głębokiej.

– Ulica Głęboka została pozostawiona do tego nowego okresu programowania – rozpoczął odpowiedź prezydent Żuk. – Ten program jest spóźniony. Związane jest to z tymi opóźnionymi negocjacjami, niezakończonymi jeszcze, rządu z Komisją Europejskiej. Ten Fundusz Spójności, który będzie źródłem finansowania tej dużej inwestycji powinien praktycznie pozwolić nam na jej realizację. Jeśli umowa o partnerstwie zostałaby podpisana w tym roku, środki byłyby dostępne powiedzmy na 2022/2023 – mówił prezydent.

Wykonanie dokumentacji zajęłoby rok, tak więc budowa w rozumieniu modernizacji mogłaby się rozpocząć w 2024 roku.– Warunkiem jest źródło finansowania. To sto kilkadziesiąt milionów. Musimy poczekać na te środki – podkreślił jeszcze raz K. Żuk.

O to, jak prezydent widzi przedłużenie ul. Królowej Bony na Felinie, które ma zostać zrealizowane częściowo przez deweloperów oraz miasto zapytał pan Arkadiusz. Krzysztof Żuk poinformował, że uzgodnienia co do inwestycji z TBV jeszcze się nie zakończyły i szczegóły ich zapisów przedstawi na najbliższym spotkaniu „Plan dla dzielnic”, które odbędzie się na Felinie. Podczas spotkania urzędnicy zaproponują konkretne inwestycje dla udrożnienia ruchu i bezpieczeństwa, a także będą rozmawiać o potrzebach mieszkańców pod kątem rekreacji i wypoczynku.

Co z ulicą Zorza? – pytał kolejny z uczestników spotkania live z prezydentem. Podobnie, jak w przypadku Głębokiej, by miasto mogło rozpocząć inwestycje potrzebne są środki zewnętrzne, w tym przypadku rządowe. To około 20 mln złotych. – Trzeba te środki znaleźć, być może w Krajowym Planie Odbudowy – mówił Żuk.

W podobnym tonie prezydent odpowiadał też na pytania dotyczące ulic Deputowskiego i Janowskiej.

Poniedziałkowe, godzinne spotkanie można obejrzeć na profilu: www.facebook.com/Krzysztof.Zuk.

LK

1 KOMENTARZ

  1. Następne głupie tłumaczenie władz miasta Lublina, aby tylko remonty i budowy dróg w mieście nie powstawały!. Roztrwonili tylko pieniądze przeznaczone na ten cel i jest teraz problem !!!…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here