Próbowali przemycać dronem

Paczki nielegalnych papierosów przerzuconych do Polski dronem przechwycili strażnicy graniczni z Dorohuska. Do sprawy zatrzymana została młoda para.

W ostatni weekend sierpnia, w nocy, patrol straży granicznej z placówki w Dorohusku zauważył poruszającego się na dość niskiej wysokości drona.

– Przemieszczał się on z kierunku wschodniego w głąb terytorium Polski. Dzięki użyciu urządzeń do obserwacji nocnych funkcjonariuszom staży granicznej udało się szybko zlokalizować miejsce na terenie gminy Dorohusk, w które operator drona zrzucił pakunki – jak się później okazało, wypełnione nielegalnymi wyrobami akcyzowymi – informuje por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

20-latka i 26-latek zostali zatrzymani na gorącym uczynku. Strażnicy znaleźli przy nich odebrane „z powietrza” paczki z papierosami wartymi ponad 23 tysiące złotych. Po towar para przemytników przyjechała autem. – Zapewne była to jedynie tylko część kontrabandy, którą zamierzano przerzucić z terytorium Ukrainy do Polski.

W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy wykorzystaniu do tego celu statku powietrznego. Zatrzymani poniosą odpowiedzialność karną z tytułu popełnienia przestępstwa skarbowego. Grozi za to kara grzywny, kara pozbawienia wolności lub obie te kary łącznie – dodaje por. Sienicki. (pc)