Propozycja na razie w zawieszeniu

Burmistrz Włodawy nadal czeka na odpowiedź od swojej odpowiednik z francuskiego Saint-Jean-de-Braye w sprawie nawiązania współpracy. Jego propozycja była szeroko komentowana przez światowe media, które chwaliły antyhomofobiczną postawę Muszyńskiego.

„Jako Europejczyk i Polak chcę zatrzeć złe wrażenie związane z zaistniałą sytuacją i zapewnić, że nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne” – pisał w liście do Vanessy Slimani, burmistrz Saint-Jean-de-Braye we Francji, burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Było to w połowie lutego, tuż po tym, gdy Francuzi zerwali współpracę z Tuchowem w Małopolsce, który przyjął homofobiczną uchwałę o „strefie wolnej od LGBT. Propozycja włodarza Miasta Trzech Kultur szybko poszła w świat, a Muszyńskiego cytowały największe media na globie z „New York Times” na czele.

Dzisiaj mija od tamtych wydarzeń cztery miesiące, a odpowiedzi na propozycję zawarcia partnerstwa ze strony francuskiej nadal nie widać. – Kontaktowałem się z panią burmistrz tuż po tym, jak otrzymała mój list – mówi Muszyński. – Było to na trzy tygodnie przed wyborami samorządowymi, w których ubiegała się o reelekcję. Zapowiedziała wówczas, że jeśli je wygra, będziemy działać dalej.

Powiodło jej się i ponownie wybrano ją na burmistrza, jednak w międzyczasie pojawiła się kolejna przeszkoda – pandemia. Dlatego wszelka działalność obu stron dążąca do nawiązania współpracy została zawieszona. Oba miasta mają teraz o wiele pilniejsze sprawy, myślę więc, że do tematu powrócimy pewnie jesienią, o ile nie będzie zaostrzenia obecnego stanu. Oczywiście będzie to wymagało zgody i przyjęcia stosownej uchwały przez obie rady miast – dodaje burmistrz. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here