Prowizorka zostanie na lata

Szutrowa przerwa między odcinkami nowo położonego asfaltu prawdopodobnie zostanie na lata

Między odcinkami nowo położonego asfaltu na ulicy Mackiewicza pozostała około 50-metrowa szutrowa wyrwa. Miasto zapewnia, że ze względu na sprawy własnościowe gruntów, nie było innego wyjścia i tak już zostanie. I to na dłużej, bo żadnych prac, ani docelowej budowy ulicy Mackiewicza wraz z infrastrukturą, miasto na razie nie planuje.

O budowę, a przynajmniej remont pokrytej zniszczonym destruktem ul. Mackiewicza mieszkańcy zabiegali od lat. W miejskim budżecie nawet kilka razy znajdowała się pozycja mówiąca o przygotowaniu dokumentacji projektowej dla tego zadania, ale za każdym razem na realizację nie wystarczało pieniędzy. Po apelach ze strony Rady Dzielnicy oraz miejskich radnych władze Lublina zdecydowały, że w tym roku zostanie wykonany choć prowizoryczny remont.

Prace miały polegać na wyrównaniu istniejącej nawierzchni i pokryciu jej równą warstwą z betonu asfaltowego. W wyniku przetargu zlecenie to trafiło do Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Piotr Bąk z Lublina, które za wykonanie projektu i prac budowlanych miało otrzymać ponad 233 tys. zł.

Z efektu wykonanych prac mieszkańcy – delikatnie mówiąc – nie są do końca zadowoleni.

– Między odcinkami równego asfaltu pozostała kilkudziesięciometrowa wyrwa ze starą, dziurawą szutrową nawierzchnią. Mamy nadzieję, że ten odcinek również zostanie wyasfaltowany, już nie mówiąc, że docelowo wszyscy czekają na ulicę z prawdziwego zdarzenia z chodnikami i oświetleniem – mówi pan Robert.

Te nadzieje i oczekiwanie prędko jednak się nie ziszczą. Ratusza tłumaczy, że wszystko przez kwestie własnościowe.

– Na około 50-metrowym odcinku ul. Mackiewicza pas drogowy przebiega po gruncie zagospodarowanym przez wspólnotę mieszkaniową na podjazdy i nasadzenia, a obecne utwardzenie znajduje się na gruncie prywatnym. W związku z powyższym nie było możliwości w ramach działań remontowych (bezinwestycyjnych), ułożenia nawierzchni na prywatnym gruncie oraz zmiany przebiegu ulicy poprzez ingerencję w teren sąsiadującej skarpy zagospodarowanej przez wspólnotę. Wszędzie gdzie było to możliwe, czyli od posesji 13 do 19, dokonano korekty przebiegu na grunty miejskie. Tym samym pracami drogowymi objęto łącznie około 380 m długości ulicy, zgodnie z powstałą dla tego zadania dokumentacją projektową, uwzględniającą kwestie własnościowe. Remont nie obejmował też odcinka z kostki brukowej, wybudowanego wcześniej przez inwestora zewnętrznego – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego UM Lublin.

Choć tegoroczny remont nieco ulżył mieszkającym tu osobom, to w praktyce pozbawia ich szansy na drogę z prawdziwego zdarzenia w kolejnych latach. Obecnie nie ma bowiem żadnych planów w zakresie jej docelowej budowy lub przynajmniej uzupełnienia ciągu pieszego i oświetlenia.

– Z uwagi na wykonany właśnie remont, aktualnie nie ma planów budowy ul. Mackiewicza. Nie posiadamy również opracowanej dokumentacji na tę inwestycję – przyznaje J. Góźdź. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here