Przedsiębiorcy się cieszą, mieszkańcy nie

Mieszkańcy zapłacą więcej, ale przedsiębiorcy z terenów rekreacyjnych, a więc właściciele hoteli, pensjonatów, gastronomii, wypożyczalni czy domków letniskowych w Okunince czy Orchówku – o wiele mniej. Mowa o nowych stawkach za odbiór odpadów, które wejdą w życie wraz z nowym rokiem w gminie Włodawa.


Przedsiębiorcy z terenów letniskowych już zacierają ręce. Od nowego roku będą płacić za odbiór odpadów komunalnych nawet 10-krotnie mniej, niż dotychczas. Do tej pory za jeden 120-litrowy pojemnik śmieci płacili 66,05 zł. Od 1 stycznia stawka za identyczną usługę wyniesie 5,91 zł, czyli ponad 10 razy mniej. Powody do radości mają też hotelarze i letnicy, bo oni również od przyszłego roku będą płacić o wiele mniej. To efekt piątkowej (29 listopada) sesji rady gminy Włodawa, na której radni ustalili nowe stawki za odbiór odpadów.

Wyliczenia oczywiście były znacznie wyższe, ale ręce władzom gminy zablokowała nowa ustawa, która narzuciła maksymalne stawki, jakie można nałożyć na przedsiębiorców. O wiele więcej płacić za tę usługę będą natomiast zwykli mieszkańcy. Do tej pory podatek śmieciowy za jedną osobę wynosił 8 zł, po zmianach będzie to 11 zł. – By system jako tako się samofinansował, założyliśmy, że minimalna stawka od jednego mieszkańca powinna wynosić co najmniej 12,60 zł, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli szukać dużych oszczędności – zapowiada sekretarz Marta Wawryszuk. Nowe stawki będą obowiązywać do czerwca 2020 roku. (bm)