Przedszkole z coraz większym poślizgiem

Na zewnątrz do wykonania zostało jeszcze prawie 40% zaplanowanych prac

Przebudowa budynku VII LO przy ul. Farbiarskiej przedłuża się. Obiekt, który od września br. miał oprócz licealistów przyjąć również przedszkolaków, wciąż nie jest gotowy.

Decyzja o przebudowie budynku VII LO w Lublinie i przeniesienia na jego parter przedszkoli – nr 14 z ul. Bronowickiej i nr 26 z ul. Dożynkowej, zapadła pod koniec ubiegłego roku. Na nic zdały się protesty rodziców i uczniów ogólniaka, próbujących przekonać władze miasta, że pomieszczenie pod jednym dachem licealistów i przedszkolaków nie jest dobrym rozwiązaniem. Na początku tego roku Ratusz ogłosił przetarg na przebudowę budynku liceum i adaptację jego otoczenia na potrzeby przedszkola.

Choć już wtedy poddawaliśmy w wątpliwość, czy tak dużą inwestycję uda się zakończyć (przetarg wygrała firma Edach z ceną ok. 5,5 mln zł), jak zaplanowało miasto, do końca wakacji, urzędnicy zapewniali, że termin jest realny i nowy rok szkolny licealiści, którzy na czas remontu przeniesieni zostali do budynku po dawnej Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Krochmalnej 29 oraz przedszkolaki zaczną w przebudowanym budynku przy ul. Farbiarskiej.

Już wiosną okazało się, że na wrzesień wykonawca się nie wyrobi, bo pojawiła się konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac przy fundamentach i miasto zgodziło się na przesunięcie terminu na koniec września, a powrót licealistów i przenosiny przedszkolaków na Farbiarską miał się odbyć do końca października. Nie udało się, a prace budowlane na Farbiarskiej wciąż trwają. Wykonawca opóźnienie tłumaczy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które utrudniały wykonanie prac na zewnątrz.

– Aktualnie prace wewnątrz budynku wykonano w 95%, zaś roboty zewnętrzne w 60%. Przewidujemy, że prace wewnątrz budynku potrwają około dwóch tygodni, natomiast roboty zewnętrzne, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, około miesiąca. Zgodnie z zarządzeniami Prezydenta Miasta, budynki przy ul. Bronowickiej 3 oraz przy ul. Dożynkowej 38 zostały wyznaczone na tymczasowe siedziby Przedszkola nr 14 oraz Przedszkola nr 26 do dnia 31 grudnia 2022 r. – mówi Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin.

Jeszcze dłużej, bo do końca stycznia budynek byłej SP nr 17 przy ul. Krochmalnej 29 ma być tymczasową siedzibą VII LO.

W nowej siedzibie działające wspólnie pod szyldem Zespołu Przedszkolnego nr 2 przedszkola nr 14 i 26 mają zaoferować rodzicom łącznie 225 miejsc w 9 oddziałach. To znacznie więcej niż liczba aktualnie uczęszczających do obu placówek maluchów. Z powodu niepewności co do dalszego ich funkcjonowania w tegorocznym naborze obie cieszyły się bowiem znacznie mniejszym zainteresowaniem. Na dziś do placówek wchodzących w skład ZP nr 2 uczęszcza łącznie 154 wychowanków, w tym do Przedszkola nr 14 z ul. Bronowickiej 98 dzieci, a do Przedszkola nr 26 działającego aktualnie przy ul. Dożynkowej zaledwie 56 maluchów. Marek Kościuk