Przejście w Zbereżu 9-11 sierpnia

– To będą ostatnie Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Dalej ciągnąć to nie ma sensu, skoro nie ma żadnych szans na uruchomienie w tym miejscu stałego przejścia granicznego. Tegoroczne ostatnie EDD rozpoczną się w piątek, 9 sierpnia rano, a zakończą w niedzielę, 11 sierpnia wieczorem.

Głównym celem zainicjowanych w Zbereżu w 2010 r. EDD było przekonanie władz centralnych – tak w Warszawie, jak i w Kijowie – o konieczności utworzenia stałego polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w tym miejscu. Zabiegają o to samorządy po obu stronach Bugu. Od co najmniej ćwierć wieku. Bezskutecznie.

Tegoroczna, dziesiąta edycja EDD, będzie ostatnią, bowiem nie widać żadnych perspektyw na budowę mostu i otworzenie przejścia granicznego, nawet tylko dla samochodów osobowych. Wszystkie dotychczasowe inicjatywy niewielkich grup parlamentarnych, czy to za rządów PO, czy obecnie PiS były odrzucane przez sejmową większość.

– Jeśli nasze wieloletnie wysiłki, mające na celu udowodnienie decydentom, że przejście graniczne jest w naszym powiecie konieczne, nic nie dało, to czas skończyć ten eksperyment. Po prostu nas nie stać na dalsze oszukiwanie wszystkich, że kiedyś w Zbereżu coś będzie.

Jeśli rząd nie chce nam pomóc, to sami przejścia granicznego otworzyć nie możemy. A bardzo szkoda, bowiem co roku z tego tymczasowego, doraźnego, kilkudniowego przejścia granicznego korzystało kilkadziesiąt tysięcy osób, z obu stron granic – podsumowuje starosta włodawski. (pk)