Przemycili na ponad 5 milionów

Pod koniec stycznia pogranicznicy z NOSG zatrzymali dwóch Polaków i trzech Ukraińców, którzy w okolicach Zbereża przez Bug szmuglowali papierosy. Zaraz po tym dokonano zatrzymania pięciu innych osób, które podejrzewa się o przemyt fajek wartych ponad 5 milionów złotych. W tych działaniach udział brali m.in. funkcjonariusze z Włodawy.

– Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach, w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, zatrzymali podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami SG z Włodawy, Terespola oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań NOSG, członków zorganizowanej grupy przestępczej – mówi Artur Szykuła z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

– Zatrzymane osoby były zaangażowane w proceder organizowania przemytu i dystrybucji wyrobów tytoniowych. W związku z ujawnionym procederem, dniu 28 stycznia funkcjonariusze Straży Granicznej dokonali zatrzymania pięciu osób.

Przedstawiono im zarzuty polegające na udziale i kierowaniu zorganizowaną grupą przestępczą oraz sprowadzaniu na terytorium Polski bez zgłoszenia celnego z zagranicy na obszar Unii Europejskiej, a także nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów zagranicznych marek, w ilości nie mniejszej niż 363 509 paczek, o łącznej wartości rynkowej 5 103 520,96 złotych, bez ich uprzedniego oznaczenia polskimi znakami akcyzy, przez co narażono Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie stanowiącej wielką wartość – nie mniejszą niż 6 312 261 złotych oraz budżetu Unii Europejskiej na uszczuplenie należności celnej w kwocie nie mniejszej niż 494 141 złotych.

Przestępczy proceder trwał w okresie od kwietnia do czerwca 2019 roku, na obszarze województw lubelskiego i łódzkiego oraz innych miejscowościach na terenie kraju. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia. (bm)