Przetarła szlaki

Edyta Niezgoda ma na koncie trzy wygrane w wyborach na wójta gminy Żmudź, podczas których z powodzeniem konkurowała z niejednym mężczyzną. Ma też najdłuższy staż spośród wszystkich kobiet na stanowisku wójta w powiecie chełmskim. Zwraca uwagę, że nie płeć, a kompetencje i profesjonalizm to priorytety.

Jedna z ostatnich uroczystości z okazji Dnia Kobiet (przed epidemią) w gminie Żmudź przebiegała pod hasłem „Gmina Żmudź Kobietami stoi”. Wyświetlono wtedy ciekawą prezentację, obrazującą zaangażowanie kobiet w życie społeczne i kulturalne gminy Żmudź, a jedną z zabawnych plansz ze zdjęciem m.in. wójt Edyty Niezgody zatytułowano: „Ktoś tu musi nosić spodnie”. Wcześniej urządzano w gminie Żmudź cykliczne „Jarmarki Aktywności Kobiet”. Nie bez przyczyny. Panie w gminie Żmudź należą do wyjątkowo aktywnych, przez co samorząd ten jest jednym z najbardziej sfeminizowanych w powiecie chełmskim.

E. Niezgoda jest tu wójtem trzecią kadencję i przez dłuższy czas była jedyną w naszym powiecie kobietą na tym stanowisku. Można powiedzieć, że przecierała szlaki. Wójt Niezgodzie zależy, aby wymienić panie, z którymi na co dzień współpracuje w gminie. Ich lista jest długa (i nie sposób jej w tym artykule zamknąć). Pieczę nad gminną kasą od lat trzyma skarbnik – Marta Mikołajczyk. Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Żmudzi jest Halina Steczuk, a wiceprzewodniczącą Rady Gminy Żmudź Maria Domańczuk.

Kobiety stoją też na czele innych jednostek: Monika Łopuszyńska – Urzędu Stanu Cywilnego; Jolanta Bureć – Ośrodka Pomocy Społecznej; Lidia Koguciuk – Gminnego Centrum Kultury, Ewa Wrońska – Środowiskowego Domu Samopomocy „Wrzos”; Katarzyna Janiak-Olszacka – Spółdzielni Socjalnej „Dębowy Las” w Wołkowianach. Wójt Niezgoda przypomina jeszcze, że komendantem Komisariatu Policji w Żmudzi też jest kobieta – podkom. Halina Czuluk, a kierownikiem żmudzkiej gorzelni – Justyna Szwarc.

– Jak widać, otacza mnie mnóstwo kobiet, z którymi mam przyjemność na co dzień współpracować i bardzo sobie to cenię – mówi wójt Niezgoda. – To, że jestem kobietą ani nie ułatwia, ani też nie utrudnia mi pracy na stanowisku wójta. W obecnych czasach kobiety odgrywają coraz większą rolę, pełnią coraz więcej odpowiedzialnych funkcji. Kobietom nie brakuje profesjonalizmu, mają bardzo gospodarskie podejście do wielu spraw. W samorządzie też jest coraz więcej kobiet, z czego się bardzo cieszę.

Ale do współpracy potrzebujemy też mężczyzn. Często potrafią oni studzić emocje, z którymi my, kobiety, czasem podchodzimy do niektórych spraw. Taki stoicki spokój charakteryzuje mojego zastępcę, Łukasza Buraka, który odpowiada za wiele kluczowych spraw. Na czele rady też stoi mężczyzna – Krzysztof Gawrjołek i ta współpraca z nim oraz radnymi też jest dla mnie bardzo istotna. (mo, fot. UG Żmudź)

Zdjęcie z prezentacji na jednej z uroczystości z okazji Dnia Kobiet w gminie Żmudź, z adnotacją: „Ktoś tu musi nosić spodnie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here