Przez choroby nie ma imprez

W związku z ogniskiem ASF w Żmudzi trwają kontrole u gospodarzy z połowy powiatu chełmskiego – w tzw. strefach zapowietrzonej i zagrożonej. Tamtejszych mieszkańców i hodowców trzody chlewnej obowiązuje szereg restrykcji. Z tego powodu w Żmudzi obowiązuje też zakaz organizowania widowisk, zgromadzeń i pochodów, a to wyklucza m.in. gminne dożynki.

W poprzednim wydaniu „Nowego Tygodnia” informowaliśmy o pierwszym od blisko dwóch lat ognisku afrykańskiego pomoru świń w powiecie chełmskim. W Żmudzi wybito i zutylizowano stado liczące ponad czterysta świń. Hodowca, który przez ASF po raz drugi musiał zlikwidować swoje stado (pierwszy raz w 2018 r.), mówił, że do hodowli trzody chlewnej tym razem już nie powróci. W związku z wystąpieniem ogniska ASF w Żmudzi w ubiegłym tygodniu trwały (a w tym tygodniu będą kontynuowane) kontrole u wszystkich gospodarzy w promieniu 10 km.

Zarządził je powiatowy lekarz weterynarii w Chełmie, a ich celem było ustalenie czy nie ma na tym terenie hodowli świń niezgłoszonych i niefigurujących w ewidencjach służb (to niedozwolone), przez które ASF mógłby się rozprzestrzeniać. Arnold Sawicki, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Chełmie, mówi, że kontrole przebiegają sprawnie (mimo wcześniejszych obaw związanych m.in. z koronawirusem) i bez incydentów.

Obszar zapowietrzony wyznaczony w promieniu 3 km od ogniska w Żmudzi obejmuje zgodnie z rozporządzeniem ogłoszonym przez powiatowego lekarza weterynarii w Chełmie: Dryszczów, Klesztów, Rudno, Wołkowiany, Żmudź, Żmudź Kolonia (gmina Żmudź). Obowiązuje tam szereg restrykcji w tym zakaz organizowania widowisk, zgromadzeń i pochodów. W strefie zapowietrzonej znajduje się m.in. Urząd Gminy Żmudź, ale także miejscowa podstawówka, przy której co roku organizowano gminne dożynki z mszą św., wystawami plonów, koncertami.

– Ze względu zarówno na tę sytuację związaną z ASF, ale także z epidemią koronawirusa nie planujemy żadnych imprez – mówi Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź.

Sztab kryzysowy

Ognisko w Żmudzi jest jednym z wielu odnotowanych ostatnio w województwie lubelskim. ASF rozprzestrzenia się i temu tematowi poświęcono w ubiegłym tygodniu posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: główny lekarz weterynarii – Bogdan Konopka, jego zastępca – Mirosław Welz, wojewoda lubelski – Lech Sprawka, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii – Paweł Piotrowski, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach – Krzysztof Niemczuk. Dyskutowano o sposobach rozwiązania pogarszającej się sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się ASF w województwie lubelskim. Wśród koniecznych działań wskazano radykalną redukcję populacji dzika, przerwanie tzw. łańcucha epizootycznego ASF oraz bioasekurację gospodarstw hodowlanych.

– Tu nie chodzi tylko o zgaszenie ogniska, mamy za zadanie ugasić pożar – mówił główny lekarz weterynarii B. Konopka. – Musimy także myśleć o prewencji, żeby ta choroba nie rozprzestrzeniała się dalej. (…) Nam chodzi o ochronę gospodarki narodowej. Dla kraju ASF generuje olbrzymie straty, związane ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, z utylizacją zwłok i dezynfekcją, a także z ograniczeniem w możliwości sprzedaży mięsa. Musimy zabezpieczyć gospodarkę narodową przed wielkimi stratami -.

Wojewoda L. Sprawka stwierdził, że jest zwolennikiem radykalnych działań w obszarach bioasekuracji i depopulacji dzików oraz zapowiedział powołanie zespołu, który wypracuje program zwalczania ASF w województwie lubelskim.

Apel

Lubelski Urząd Wojewódzki zamieścił na stronie internetowej apel ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz głównego lekarza weterynarii do rolników: nie kupujcie świń z niewiadomego źródła pochodzenia, utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących, wyłóżcie maty nasączone środkami dezynfekcyjnymi przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których trzymane są świnie. Jest też przypomnienie, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne. (mo, fot. LUW)

W rozporządzeniu ogłoszonym przez powiatowego lekarza weterynarii w Chełmie określono obszar zapowietrzony o promieniu ok. 3 km wokół ogniska w Żmudzi, obejmujący: Dryszczów, Klesztów, Rudno, Wołkowiany, Żmudź, Żmudź Kolonię (gmina Żmudź). Obowiązują tu m.in. zakazy: wywożenia świń oraz ich materiału biologicznego z gospodarstw bez odpowiedniego pozwolenia, transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych, z wyłączeniem dróg w gospodarstwie; organizowania targów, wystaw zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt. Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje też zakaz organizowania widowisk, zgromadzeń i pochodów. Z kolei obszar zagrożony w promieniu dodatkowych 7 km obejmuje: Białopole, Grobelki, Teresin, Zabudnowo (w gminie Białopole), Kroczyn, Pogranicze, Skordiów (w gminie Dorohusk), Kajetanówka, Nowokajetanówka, Radziejów, Siedliszcze, Tuchanie (w gminie Dubienka), Andrzejów, Czerniejów, Haliczany, Kamień, Koczów, Majdan Pławanicki, Mołodutyn, Natalin, Pławanice, Rudolfin, Strachosław, Wolawce (w gminie Kamień), Alojzów, Kumów Majoracki, Kumów Plebański, Poniatówka, Sarniak, Teresin, Wygnańce (w gminie Leśniowice), Huta, Krasne, Putnowice – Kolonia, Putnowice Wielkie, Turowiec, Wólka Putnowicka (w gminie Wojsławice), a także Annopol, Bielin, Gałęzów, Kazimierzówka, Ksawerów, Lipinki, Leszczany, Leszczany Kolonia, Maziarnia, Pobołowice, Pobołowice – Kolonia, Puszcza, Roztoka, Stanisławów, Syczów, Wólka Leszczańska (w gminie Żmudź). Na obszarze zagrożonym zakazuje się wywożenia z gospodarstw i przywożenia do gospodarstw świń oraz ich materiału biologicznego bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chełmie; transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych, z wyłączeniem dróg w gospodarstwie oraz organizowania targów i wystaw zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here