Psychicznie chorzy trafią do Rejowca

Około 80 miejsc dla pensjonariuszy powstanie w nowym domu pomocy społecznej, który powstanie na bazie liceum w Rejowcu. Powiat już planuje, jak podzielić mieszkańców swoich placówek. I szykuje się do inwestycji.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu chełmskiego pojawiło się pytanie o pensjonariuszy domów pomocy społecznej i ich rozlokowanie po zakończeniu remontu budynku dawnego liceum w Rejowcu. Starostwo szykuje się do chyba przesądzonej już konieczności zwrotu prawowitym spadkobiercom nieruchomości w Kaniem i Chojnie Nowym, w którym od lat mieściły się dwa dps-y. Sprawę pilotuje wicestarosta Jerzy Kwiatkowski. Powiat rozstrzygnął już przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej modernizacji obiektów w Rejowcu. A teraz planuje, jak logistycznie rozwiązać przeniesienie pensjonariuszy i rozlokowanie ich w nowym obiekcie.

– Obecnie w DPS w Kaniem przebywają chorzy z niepełnosprawnością intelektualną, a w Chojnie – chorzy psychicznie – mówi J. Kwiatkowski, wicestarosta chełmski. – Ponieważ pensjonariusze nie mogą być łączeni w jednej placówce, to do Rejowca trafią osoby chore psychicznie z Chojna i z Nowin, a do Nowin trafią mieszkańcy z Kaniego i somatycznie chorzy.

Liczba nowych miejsc w Rejowcu ma pozwolić na roszady. W domach w Kaniem i Chojnie przebywa około 80 pensjonariuszy a w Rejowcu powstanie 78 nowych miejsc.

Kwiatkowski zapowiada, że powiat będzie robił wszystko, aby żaden pracownik dps-ów nie stracił pracy.

– Liczymy na to, że projektant szybko wywiąże się z zadania i będziemy mogli przystąpić do ogłoszenia przetargu na prace budowlane – mówi wicestarosta Kwiatkowski. – Cała inwestycja pochłonie około trzech milionów złotych i szacujemy, że mogłaby zakończyć się jesienią przyszłego roku.

Wicestarosta liczy też na pozyskanie dofinansowania na inwestycję. – Są ku temu możliwości, które staramy się wykorzystać – mówi. (bf)