Pułkownik Rokicki patronem ulicy

Imię płk. Władysława Rokickiego będzie nosiła główna droga osiedlowa odchodząca na południe od ul. Franczaka „Lalka” w miejscu jej skrzyżowania z ul. Królowej Bony i stanowiąca dojazd do bloków powstających na tzw. osiedlu Nowy Felin. Uchwałę w tej sprawie poparli wszyscy lubelscy radni.


Władysław Rokicki urodził się 3 grudnia 1917 r. W latach 1937-1938 odbył czynną służbę w Wojsku Polskim w Kompanii Łączności 3 Dywizji Piechoty Legionów w Zamościu, którą ukończył w stopniu kaprala. Zmobilizowany 15 sierpnia 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej. 17 września jego oddział stoczył potyczkę z Niemcami pod Żółkiewką, w czasie której Władysław Rokicki został ranny w głowę. Następnie zaangażował się działalność konspiracyjną w styczniu 1942 r. składając przysięgę jako żołnierz Armii Krajowej. Niedługo później został aresztowany przez gestapo. Pomimo brutalnego śledztwa i dotkliwego pobicia nie wydał innych członków organizacji. Po uwolnieniu i okresie rekonwalescencji Rokicki wstąpił do Batalionów Chłopskich, przyjmując pseudonim „Zbyszek”.

Po zakończeniu II Wojny Światowej aktywnie działał w organizacjach zrzeszających kombatantów. Z jego inicjatywy i pod jego przewodnictwem wybudowany został ze składek społecznych Pomnik Obrońców Lublina. Pułkownik Władysław Rokicki zmarł 17 sierpnia 2018 r.  Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here