Radna otworzyła puszkę Pandory

Na komisji rady miasta chełmscy radni dopytywali o remonty usianych dziurami ulic. Urzędnicy wyliczyli, co zostało w tym roku zrobione i ile na to wydano. Komunikaty z harmonogramem łatania dziur na chełmskich ulicach mają być teraz zamieszczane na portalach internetowych miasta.

Temat rozpoczęła radna Katarzyna Janicka podczas posiedzenia połączonych komisji porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego oraz komisji budżetu i rozwoju gospodarczego (25 lutego). Domagała się odpowiedzi na pytanie, kiedy wszystkie ubytki na chełmskich ulicach zostaną uzupełnione. Zwróciła uwagę na zapadlisko przy ul. Reytana.

– Pół ulicy zapadło się, a od trzech tygodni stoi tam zasłona – mówiła radna K. Janicka.

Mirosław Czech, przewodniczący komisji budżetu i rozwoju gospodarczego stwierdził, że radna otworzyła puszkę Pandory, bo o dziurach w chełmskich ulicach każdy z radnych mógłby mówić przez kilkanaście minut.

– Mam propozycję, żeby komisja porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego, a także działająca przy prezydencie miasta komisja bezpieczeństwa przedłożyły w tej sprawie sprawozdanie – stwierdził M. Czech. – A władze miasta niech przygotują informację, jak zaradzą poprawie stanu dróg w mieście.

Radosław Popławski, zastępca dyrektora Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji UM Chełm przedstawił, kiedy i które ulice były naprawiane. Mówił, że w styczniu br. naprawy ulic pochłonęły 100 tys. zł i wtedy łatano al. Armii Krajowej, a także ulice: Hrubieszowską, Żwirki i Wigury, Ogrodową, Włodawską, Lubelską, Starościńską, Kopernika, Połaniecką, Lutosławskiego. W lutym, remonty cząstkowe wykonano na ul.: Hrubieszowskiej (ponownie), Metalowej, Mościckiego, Traugutta, Jedności, Popiełuszki, Reytana, Złotej, Glogera, Karłowicza, Muzyki, Kilińskiego, Rolniczej, Wieniawskiego. Wicedyrektor Popławski poinformował, że na mocy obecnie obowiązującej umowy z wykonawcą robót opiewającej na 59 tys. zł uzupełniono ubytki na al. 3 Maja, a także na ul.: Reformackiej, Szpitalnej, Ceramicznej, Metalowej (ponownie), Strażackiej, Podwalnej, Litewskiej, Brzóski, Przemysłowej, Wolności, Zachodniej, Włodawskiej.

– Jeśli chodzi o zapadlinę przy Reytana to mamy zapewnienie wykonawcy, że ona będzie naprawiona dziś (25 lutego) – oznajmił R. Popławski. – Mamy ogłoszony przetarg, w którym umowy przyjmowane są do 3 marca. Sukcesywnie robimy objazdy po chełmskich drogach i ustawiamy pachołki, ale wystarczy, że tir przejedzie i one się przewracają. Stąd te wszystkie kolizje.

Na koniec radny M. Czech zapytał, kto jest wykonawcą tych wszystkich robót cząstkowych na chełmskich ulicach, a wicedyrektor Popławski odpowiedział, że chełmskie MPRD.

– Zamieszczajcie na fejsbuku i stronie internetowej miasta informacje, gdzie danego tygodnia mają być wykonywane remonty – zaapelowała radna K. Janicka. – To uspokoi mieszkańców i nie będzie tyle wrzutów na portalach ze zdjęciami ulic i komentarzami, że miasto nic nie robi.

Dorota Cieślik, zastępca prezydenta Chełma zapewniła, że takie komunikaty będą teraz pojawiały się na bieżąco.

Co z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg?

Radni Stanisław Mościcki oraz Dariusz Grabczuk chcieli też wiedzieć, czy miasto aplikowało o środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a jeśli tak, to o jakie.

– Wnioski do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostały złożone w wyznaczonym terminie do wojewody – odpowiedział Radosław Wnuk, dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji UM Chełm. – Wyjaśniliśmy wątpliwości, dlaczego nie znaleźliśmy się na liście, a wojewoda wysłał do rady ministrów pismo z wnioskiem o dofinansowanie dróg, na które złożyliśmy wnioski. A dotyczą one: przebudowy ulicy Piaskowej, budowy łącznika pomiędzy ulicą Koszarową a Szkołą Podstawową nr 7 oraz przebudowy ulic Wiercińskiego i Bazylany. Ze względu na błędy w dokumentacji dotyczącej Wiercieńskiego musieliśmy się z tego wycofać.

O tę ostatnią kwestię związaną z wycofaniem wniosku dotyczącego ul. Wiercińskiego dopytał Maciej Baranowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Chełm. Przypomniał, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie ma tam budować sieć wodociągową i kanalizacyjną. Chciał wiedzieć, czy w tej sytuacji inwestycja zostanie przełożona na przyszłe lata.

– Jesteśmy w trakcie negocjacji z wykonawcą w celu korekty tej dokumentacji i będziemy chcieli to jeszcze w tym roku zrobić – mówił dyrektor Wnuk. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here