Radni dostaną tablety

Rada miasta Rejowiec Fabryczny jest jedną z nielicznych w powiecie chełmskim, gdzie sesje odbywają się jeszcze po staremu, a radni głosują imiennie. Przewodniczący Robert Szwed zapowiada, że niedługo to się zmieni i radni na sesjach będą używać tabletów.

Wraz z rozpoczęciem kadencji samorządu 2018-2023 zmieniły się zasady funkcjonowania rad gmin, miast, powiatów. Wszystkie sesje muszą być nagrywane i transmitowane na żywo w Internecie. W zasadzie z każdego miejsca na świecie można obserwować posiedzenia rady czy to w Białopolu, czy też w Dubience. To nie wszystko. Interpelacje są składane w formie pisemnej i zamieszczane w biuletynach informacji publicznej na stronach internetowych samorządów. Podobnie jest z odpowiedziami na nie. Kolejna nowinka to elektroniczne głosowanie na sesjach. Do tej pory radni podnosili rękę, a osoby obsługujące sesje zliczały głosy.

W powiecie chełmskim większość samorządów dostosowała się już do nowych przepisów. Jednym z nielicznych, gdzie wciąż wszystko odbywa się po staremu, jest miasto Rejowiec Fabryczny. Co prawda sesje są nagrywane i transmitowane, ale głosowania odbywają się w taki sposób, że przewodniczący Robert Szwed wyczytuje nazwisko radnego, a ten odpowiada, czy głosuje za, przeciw, czy też wstrzymuje się od głosu.

– Faktycznie, nasze sesje są trochę archaiczne, ale niedługo to się zmieni. Jesteśmy na etapie przygotowania zapytania ofertowego, bo chcemy kupić radnym tablety wraz z niezbędnym oprogramowaniem i oczywiście szkoleniem z obsługi urządzeń. To tylko kwestia czasu, kiedy w całości przejdziemy na elektroniczny system wysyłania radnym materiałów na komisje i sesje. Jestem zwolennikiem nowoczesnych technologii, trzeba wreszcie skończyć z papierowymi wersjami, na tym też budżet miasta Rejowiec Fabryczny również zaoszczędzi – uważa przewodniczący Robert Szwed.

Przewodniczący jest zdania, że na pierwszej sesji w nowym roku radni powinni pracować już z urządzeniami mobilnymi. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here