Radni PiS wzywają CBA

Radni PiS chcą by zwiększeniu wydatków na przebudowę Parku Ludowego przyjrzało się CBA

Wprowadzenie „Lubelskiej karty miejskiej” czy dołożenie ponad 8 milionów złotych na przebudowę Parku Ludowego – m.in. takie decyzje podjęła na czwartkowej sesji Rada Miasta Lublin. Zdaniem opozycyjnych radnych Prawa i Sprawiedliwości przebudową Parku Ludowego powinno się zająć Centralne Biuro Antykorupcyjne.


„Lubelska karta miejska” będzie przysługiwać osobom, które w „deklarują Lublin w zeznaniu podatkowym jako miejsce swojego zamieszkania”. Posiadacze karty będą np. płacili mniej za bilety okresowe komunikacji miejskiej aniżeli osoby, które rozliczają PIT w innych miejscowościach. W praktyce nie musi to oznaczać, że zapłacą mniej niż obecnie. Sporo wskazuje na to, że zmiana… ograniczy się do podniesienia cen osobom, które nie wyrobią karty.

Szczegóły nie są jeszcze znane. – Zniżki, ulgi, preferencje i uprawnienia obowiązujące w ramach programu określa ją odrębne uchwały Rady Miasta Lublin, zarządzenia prezydenta i inne akty – czytamy w projekcie uchwały, nad którym głosowali radni. Byli jednomyślni – 31 głosów za, żadnych głosów przeciw, żadnych wstrzymujących się.

Założeniem programu „Lubelska karta miejska” jest „nakłonienie osób, które osiedliły się w Lublinie, do partycypacji w kosztach utrzymania wspólnoty gminnej poprzez rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych”. Mówiąc prościej – chodzi o to, aby np. osoba nadal zameldowana w Parczewie, ale mieszkająca i pracująca w Lublinie, rozliczała PIT w naszym mieście. Część kwoty z podatku dochodowego „wraca” bowiem do budżetów samorządów.

Na czwartkowej sesji rada miasta głosami klubu Krzysztofa Żuka zdecydowała też o przeznaczeniu dodatkowych ponad 8 milionów złotych na trwającą przebudowę Parku Ludowego. Okazało się, że inwestycja będzie droższa aniżeli pierwotnie planowano. Zdaniem opozycyjnych radnych Prawa i Sprawiedliwości sprawą powinno się zająć Centralne Biuro Antykorupcyjne. – Uznaliśmy, że sytuacja wygląda dosyć nieciekawie i złożyliśmy do CBA za pośrednictwem delegatury w Lublinie wniosek o przeprowadzenie kontroli – powiedział w piątek, dzień po głosowaniu ws. poprawek budżetowych, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, Piotr Gawryszczak – przewodniczący klubu radnych PiS.

Z zarzutami nie zgadzają się radni klubu Krzysztofa Żuka, ale Gawryszczaka to nie przekonuje. – Nasz niepokój budzą kolejne dokonywane przez zamawiającego (czyli miasto – przyp. aut.) zwiększenia wartości przedmiotu zamówienia. Pierwsze z nich nastąpiło jeszcze przed zawarciem umowy, kiedy zamawiający zamierzał przeznaczyć kwotę ponad 27,5 mln złotych, a ostatecznie udzielił zamówienia na kwotę 34 mln 383 tysiące wykonawcy Budimex. Następnie wartość umowy zwiększano kilkakrotnie z różnych powodów – wylicza przewodniczący klubu radnych PiS.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here