Radosny czas świąt

XX Wigilia Starego Miasta wprowadziła lublinian w atmosferę tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Przybyły na nią tłumy. Biedni i bogaci, starsi i młodzi, dzieci i seniorzy, wierzący i niewierzący – wszyscy, którzy chcieli poczuć magię świąt, złożyć sobie życzenia, na chwilę złapać oddech, oderwać się od codziennych problemów i zanurzyć w atmosferze sympatii i przychylności.

Uczestnicy miejskiej wigilii, która odbyła się w niedzielne popołudnie, 22 grudnia, przy bazylice ojców Dominikanów, wyruszyli na nią sprzed szopki ustawionej na skraju pl. Litewskiego (przy dawnym „pedecie”) po koncercie kolęd w wykonaniu „Sławiniaków”. Korowód przeszedł ulicami miasta do bazyliki ojców Dominikanów, gdzie mszę św. odprawił bp. Mieczysław Cisło. Potem była wspólna wieczerza. Dzielono się opłatkiem, mikołaje rozdawali dzieciom upominki. Dzięki darom, jakie mieszkańcy przynosili w adwencie na furtę oo. Dominikanów udało się przygotować około 300 paczek.

Wigilia Starego Miasta od 20 lat jest stałym elementem Festiwalu Bożego Narodzenia, jaki ojcowie Dominikanie organizują wspólnie z samorządem Lublina. W jego ramach zapraszają na wyjątkowe koncerty. W piątek, 27 grudnia, o godzinie 19.30 w bazylice na Złotej odbędzie się koncert świąteczny „Emmanuel. Pieśń o Narodzeniu”. Wystąpią Gospel Rain, Beata Bednarz i Wojciech Cugowski. W programie koncertu najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Wstęp wolny.

Z kolei w sobotę, 28 grudnia, o godz. 18.30 lubelscy dominikanie zapraszają na koncert jubileuszowy „Carmina Luminosa” w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos. Oratorium, autorstwa Borysa Somerschafa, zostało skomponowane w 2016 roku z okazji 800-lecia istnienia zakonu Dominikanów.

W niedzielę – 29 grudnia w bazylice oo. Dominikanów spotkają się najmłodsi mieszkańcy Lublina, aby wspólnie z rodzicami oraz członkami Fundacji Aktywni Rodzice i Chórem Politechniki Lubelskiej pośpiewać kolędy. Początek spotkania o godzinie 10.30.

W ramach trwającego w Lublinie Festiwalu Bożego Narodzenia, tuż po Nowym Roku, 2 stycznia, o 18.00 odbędzie się „Świąteczny koncert charytatywny” w CSK z udziałem m.in.: Majki Jeżowskiej i Piotra Cugowskiego.

A dla tych, którzy chcą być aktywni w święta przygotowano „Potańcówkę na lodzie w świątecznych swetrach”. Impreza 28 grudnia na lodowisku Icemania przy Al. Zygmuntowskich. Od 19.00-21.00 potańcówka i Laser Party. Przez cały dzień: specjalna, świąteczna aranżacja lodowiska i konkursy ze świątecznymi nagrodami. Dla wszystkich ubranych w świąteczne swetry przez cały dzień obowiązywać będzie 20% rabat na bilet wstępu.

Warto też w trakcie spacerów po świątecznie oświetlonym mieście zajrzeć do miejskiej szopki, gdzie niemal codziennie odbywać się będzie kolędowanie. Kolędnicy będą obecni w szopce do 9 stycznia.

Emilia Kalwińska

Przypominamy: Caritas Archidiecezji Lubelskiej zaprasza do współudziału w Wigilii Miłosierdzia zaplanowanej na 24 grudnia o godz. 10. Przy wigilijnym stole w hali Targów Lublin zgromadzi się ponad 500 osób: bezdomnych, samotnych, starszych, opuszczonych, czy chorych z terenu Lublina i okolic. Wciąż można włączyć się w jej organizację. W siedzibie Caritas przy ul. al. Unii Lubelskiej 15 należy pobrać pustą papierową torbę, do której można włożyć podstawowe i trwałe produkty spożywcze oraz środki czystości tj. mąkę, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbatę, słodycze, bakalie i artykuły chemiczne. Następnie wypełnione paczki należy dostarczyć do centrali Caritas a wolontariusze przekażą je potrzebującym podczas Wigilii Miłosierdzia. Dla wielu samotnych i potrzebujących osób to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny.