Ratował z płomieni

Gdy usłyszał wybuch, wbiegł do płonącego bloku. Z mieszkania, z którego buchały płomienie, wyniósł poparzonego mężczyznę. Z kłębów dymu ewakuował przerażone dzieci. Gasił pożar aż do przyjazdu strażaków. Bohater.

13 kwietnia br. w jednym z bloków przy ul. Hallera w Świdniku doszło do wybuchu. Obok właśnie przejeżdżał szeregowy Szymon Duher, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej z 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie. Zareagował natychmiast. Wbiegł do płonącego mieszkania na parterze i wyniósł stamtąd poparzonego mężczyznę. Następnie przystąpił do gaszenia pożaru w mieszkaniu, ratując tym samym życie kolejnej nieprzytomnej osoby.

Potem wbiegł kilka pięter wyżej, gdzie w kłębach dymu płakały przerażone dzieci. Czekały na rodziców. Dym był tak intensywny, że istniało poważne zagrożenie podtrucia. Szeregowy Duher wyprowadził dzieci w bezpieczne miejsce. W międzyczasie, zanim na miejsce przyjechały służby ratunkowe, pobiegł do znajdującego się w pobliżu zakładu fryzjerskiego. Zabrał stamtąd gaśnicę i gasił pożar. Potem na miejsce przyjechali strażacy i służby ratunkowe. Ratownicy wynieśli z lokalu ciężko poparzoną dziewczynę.

– Terytorials, ratując życie, wykorzystał wiedzę i umiejętności, które zdobył podczas szkolenia jako żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Dzięki profesjonalnym szkoleniom, jakie przechodzą żołnierze TSW z zakresu między innymi udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sposobu zachowania się w sytuacjach zagrożenia, zostało uratowane ludzkie życie.

Niezwykła postawa szeregowego z chełmskiego batalionu została doceniona przez władze Świdnika. Burmistrz miasta podziękował mu za bohaterską postawę i wręczył specjalne odznaczenie.

– Powiedzieć o panu Szymonie, że jest człowiekiem niezwykłym, to zbyt mało – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – W uznaniu jego bohaterstwa, przyznałem mu odznaczenie Nil Virtuti Civili Invium. Wyślę również pochwałę do szefa Wojsk Obrony Terytorialnej. (mo)