Reaktor nie tylko dla rolników

Kompaktowy reaktor plazmowy ma wiele, cennych zastosowań

Doktoranci z Politechniki Lubelskiej: Piotr Terebun oraz Michał Kwiatkowski zostali laureatami IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca.


Dzięki ich reaktorowi można przyspieszyć kiełkowanie nasion, poprawić proces ukorzeniania roślin, zredukować chorobotwórczą mikroflorę oraz wydłużyć przydatność do spożycia świeżych soków niepasteryzowanych. W nagrodę młodzi lubelscy naukowcy w kwietniu br. wezmą udział w 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Szwajcarii.

Do konkursu zgłoszono 139 rozwiązań z 20 uczelni z całej Polski. Wzięło w nim udział 361 uczestników, w tym 157 studentów. Najwięcej wynalazków zgłosili studenci z Politechniki Lubelskiej – 24.

Komisja przyznała 5 równorzędnych nagród głównych, 5 wyróżnień i 9 nagród specjalnych. Wśród laureatów znaleźli się Piotr Terebun i Michał Kwiatkowski. Razem z czterema innymi pomysłodawcami nagrodzonych rozwiązań pojadą na 46. Międzynarodową Wystawę Wynalazków, która odbędzie się w Genewie w dniach 10-14 kwietnia br. Ponadto wezmą udział w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków.

– Wynalazek lubelskich naukowców dotyczy wykorzystania plazmy niskotemperaturowej na potrzeby rolnictwa i przemysłu. W tym celu zbudowali kompaktowy reaktor plazmowy, umieszczony w lekkiej i przenośnej obudowie, zawierającej generator wysokiego napięcia oraz układ sterowania. Takie rozwiązanie pozwala na łatwy transport, szybkie przygotowanie stanowiska oraz bezpieczną i prostą obsługę. Zastosowanie reaktora umożliwia ograniczenie ilości stosowanych w rolnictwie i przemyśle spożywczym środków chemicznych, przez co jest przyjazne dla środowiska – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.

Nie jest to jedyna nagroda dla Politechniki Lubelskiej. Dodatkowo wyróżniono: Mateusza Paszko za „Urządzenie i sposób wspomagania treningu pływackiego” oraz Mateusza Sawickiego za „Automatyczną manetkę biegów do roweru i układ do sterowania automatyczną manetką biegów do roweru”.

W dziewięciu edycjach konkursu zgłoszone zostały 791 rozwiązania, będące efektem prac badawczo-rozwojowych 1748 wynalazców. Na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków w Genewie laureaci zdobyli aż 16 złotych, 14 srebrnych, 5 brązowych medali oraz 26 nagród specjalnych. MG