Rekonesans terytorialsów

Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zaskoczyło mieszkańców gminy Żmudź. – Co to za manewry, wojna idzie? – pytali zdziwieni.

W weekend (13-14 lipca br.) żołnierze obrony terytorialnej z 24. Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma (wchodzi w skład 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej) doskonalili swoje umiejętności w gminie Żmudź. W kilku grupach specjalistycznych szkolili się saperzy, radiotelefoniści, strzelcy, medycy pola walki. Ważnym elementem szkolenia było terenoznawstwo i nawigacja. Terytorialsi mówią, że przygotowanie i prowadzenie szkolenia było możliwe dzięki wsparciu władz gminy.

– Naszym zasadniczym celem na tego typu szkoleniach jest rozpoznanie terenu do ostatniego kamienia tak, aby znać każdy zakamarek – mówi kpt. Stanisław Stępień, dowódca kompanii w 24 blp. – To jest bardzo istotne w działaniach militarnych, jak i podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. Bardzo ważne dla nas jest również współdziałanie z lokalną administracją, dobre relacje i wzajemne zaufanie. W naszym stałym rejonie odpowiedzialności spotykamy się z dużą przychylnością lokalnej władzy i zainteresowaniem mieszkańców.

Szkolą się tam, skąd pochodzą

Oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej tłumaczy, że szkolenia w tzw. „stałych rejonach odpowiedzialności” poza rejonami poligonów i wojskowych placów ćwiczeń to istota formacji obrony terytorialnej na całym świecie. Szkolenia te stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania. Żołnierze-terytorialsi muszą znać uwarunkowanie terenu oraz jego zabudowy, bo ich rolą jest m.in. ograniczanie skutków i usuwanie klęsk żywiołowych.

27 lipca na terenie jednostki wojskowej w Chełmie ma się rozpocząć druga edycja projektu „Wakacje z WOT”. Ochotnicy przejdą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które poprowadzą instruktorzy z batalionu chełmskiego. Pierwsza edycja tego projektu odbyła się na przełomie czerwca i lipca br. w Zamościu. „Wakacje z WOT” to projekt adresowany do młodzieży pełnoletniej, studentów i nauczycieli, którzy chcą wykorzystać czas wolny od nauki, aby przejść szkolenie wojskowe i wstąpić w szeregi lubelskiej brygady OT. (opr. mo, fot. WOT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here