Remont szkoły Vetterów droższy niż przewidziano

Ponad stuletni, zabytkowy budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej przechodzi intensywny remont. Nad pracami, które mają zakończyć się w listopadzie br. czuwa konserwator zabytków. Koszty wzrosły nieoczekiwanie o prawie 1 mln zł.


Całkowity koszt remontu szkolnego budynku wzrósł do ok. 12,6 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie. Koszty prac podrożały, po tym jak w trakcie remontu okazało się, że do wymiany są stropy w pionie toalet od strony ul. Żmigród. – Podczas prac budowlanych problemem okazał się stan stropów w pionie sanitarnym na wszystkich kondygnacjach, w części budynku od strony południowej.

Przekorodowane wymagają wymiany. W związku z tym konieczne było opracowanie dodatkowego projektu i rozszerzenie zakresu robót – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza. Wydział Inwestycji i Remontów aktualnie przygotowuje aneks do umowy, uwzględniający dodatkowe prace przy rozbiórce warstw posadzkowych podłóg i wymianie stropów, co zwiększy koszt inwestycji o 959 tys. zł.

Wykonano już najważniejsze prace w szkolnym budynku, wymieniono także znaczną część konstrukcji dachu. W trakcie prac na dachu ponownie zostanie wykorzystana położona w latach 90. ubiegłego wieku ceramiczna dachówka, która jest w dobrym stanie. Do wymiany są okna dachowe, rury spustowe i rynny. – Do największych wyzwań należało skucie tynków w liczącym 155 pomieszczeń budynku, z zachowaniem wszystkich zabytkowych elementów dekoracyjnych – zaznacza Monika Głązik. – Zakończono już wymianę sieci elektrycznych i teletechnicznych, trwa montaż centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji. Budynek po przebudowie zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej – dodaje.

Siedziba Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej, to budynek z lat 1906-1907, z czerwonej cegły, o kształcie litery „U”, o kubaturze liczącej ponad 20 tys. m3. Gmach od strony ul. Bernardyńskiej jest pięciokondygnacyjny (z czego ostatnią kondygnację stanowi poddasze) oraz w całości podpiwniczony. Ze względu na nierówne ukształtowanie terenu stanowi szereg poziomów połączonych schodami. Po przebudowie zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść.

Jedna z dwu sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, zmieni swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla ok. 70 osób. Charakterystyczny zewnętrzny wygląd szkoły zbudowanej z czerwonej cegły pozostanie niezmienny – wykonawca musi zachować istniejący układ okien i drzwi oraz wielkość otworów i elementów dekoracyjnych i oczyścić elewację.

Całość przebudowy odbywa się pod opieką konserwatora zabytków oraz pod nadzorem archeologicznym, gdyż od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków. Usytuowany frontem do ulicy Bernardyńskiej budynek w stylu eklektycznym zaprojektowali architekci z Warszawy: Teofil Wiśniewski i Józef Holewiński. Szkole, przeznaczonej na początku dla przyszłych kupców, patronują jej fundatorzy, lubelscy przemysłowcy: bracia August i Juliusz Vetterowie.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, w związku z remontem, mają zajęcia w innych placówkach. Uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego uczą się w salach VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Farbiarskiej 8, a zajęcia uczniów Technikum Ekonomicznego odbywają się aż w pięciu różnych obiektach. Do budynku przy Bernardyńskiej wrócą po zakończeniu prac. EK