Rolnicy roku z Józefina

Karolina i Michał Sawiccy, małżonkowie z Józefina w gminie Chełm, zostali laureatami konkursu „Rolnik z Lubelskiego 2020”. Jury doceniło ich pomysłowość i przedsiębiorczość. Małżeństwo prowadzi tzw. uprawę pasową i produkuje maszyny wykorzystywane w tej nowoczesnej metodzie produkcji roślinnej.

Konkurs „Rolnik z Lubelskiego 2020” organizowany jest przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Jego głównym celem jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych rolników z województwa lubelskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono 53 gospodarstwa, z czego, aż 52 to gospodarstwa rodzinne. Jury wybierało najlepszych rolników w czterech kategoriach konkursowych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, ogrodnictwo i sadownictwo. W pierwszej kategorii bezkonkurencyjni okazali się rolnicy z gmin Chełm – Karolina i Michał Sawiccy, z Józefina. Byli jedynymi laureatami prestiżowego konkursu reprezentującymi powiat chełmski.

– Siła naszego regionu od lat tkwi w rolnictwie i wierzę, że jeszcze długo tak będzie. W rolnictwie, które jest nie tylko wydajne, ale przede wszystkim ekologiczne. Dziękuję Państwu za waszą ciężką pracę każdego dnia – mówił do laureatów Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, podczas wtorkowej gali konkursu „Rolnik z Lubelskiego 2020”.

Karolina i Michał Sawiccy kultywują rolnicze tradycje rodzinne. Wspólne gospodarstwo prowadzą od 6 lat. Uprawiają m.in. pszenicę, rzepak, owies i buraki cukrowe. Mówią, że nie spodziewali się takiego wyróżnienia. Jury dostrzegło jednak, że ich gospodarstwo wyróżnia się na tle innych, bo prowadzone jest w innowacyjny sposób.

– Od czterech lat naszą produkcję roślinną prowadzimy w oparciu o technologię strip till, czyli tak zwaną uprawę pasową – mówi Michał Sawicki. – Polega to na spulchnianiu pasów pola, w których wysiewane są nasiona z użyciem nawozów mineralnych. Bardzo ważny jest dla nas proekologiczny aspekt tego rodzaju uprawy, bo narusza się tylko tę część gleby, która zawiera nasiona.

Ten rodzaj produkcji roślinnej wymaga użycia specjalnego sprzętu, dlatego wraz z przyjacielem, Pawłem Pietrzakiem, stworzyliśmy markę „NoTiller”. Produkujemy innowacyjne maszyny do uprawy pasowej. Pomysł na produkcję agregatów zrodził się kilka lat temu. Zauważyliśmy, że na rynku brakuje tego typu maszyn dla gospodarstw średnich i mniejszych. Zależało nam, aby nasze maszyny sprawdzały się na mniejszych areałach, a do ich prowadzenia można było wykorzystywać ciągnik o średniej mocy.

W konkursie „Rolnik z Lubelskiego 2020” w kategorii produkcja roślinna trzecie miejsce zajęli Ewa i Dariusz Pastusiakowie z powiatu włodawskiego. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał Jacek Kukulski (powiat krasnostawski). Pozostali laureaci i wyróżnieni to przedstawiciele powiatów lubelskiego, radzyńskiego, lubartowskiego, kraśnickiego, puławskiego, opolskiego, łukowskiego, ryckiego, łęczyńskiego. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe puchary, bony zakupowe oraz nagrody rzeczowe.  (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here