Romantyczna kraina Lublina

Członkowie rady dzielnicy Węglin Północny  z radną Moniką Orzechowską (przy figurce wojaka Szwejka). W sukni i kapeluszu pomysłodawczyni projektu Anna Kuszneruk

Na Węglinie Północnym przybywa rzeźb i zadbanych miejsc do odpoczynku dla mieszkańców. To efekt projektu „Węglin, romantyczna kraina Lublina”.


Pomysł upiększania zielonych miejsc dzielnicy realizowany jest od początku kadencji obecnej rady dzielnicy, która wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalno -Oświatowym stara się pozyskać zewnętrzne środki na ich zagospodarowanie.

– W naszej dzielnicy jest bardzo wiele domów jednorodzinnych, stąd większość zieleni stanowi własność prywatną – tłumaczy Anna Kuszneruk, sekretarz zarządu dzielnicy Węglin Północny, autorka projektu „Węglin, romantyczna kraina Lublina”. – Staramy się zadbać o te skrawki wspólnej zieleni znajdujące się w pasach drogowych. Postanowiliśmy upiększyć tę dzielnicę przez obiekty małej architektury. Naszym kluczem i inspiracją są patroni dzielnicowych ulic. To postaci książkowe, bohaterowie światowej literatury pięknej. Tym, co ich wszystkich w zasadzie łączy, jest nieszczęśliwa miłość – tłumaczy pani Anna.

W dzielnicy na ulicy Tristana jest już rzeźba z metalu przedstawiająca Tristana i Izoldę. Niedawno przy ul. Szwejka stanęła drewniana figurka sympatycznego wojaka. Obok ustawiono ławeczkę, posadzono też nowe rośliny. Środki na obie rzeźby udało się uzyskać w ramach programu „Moja Mała Ojczyzna”, realizowanym przy wsparciu finansowym Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego. Koszt realizacji to ponad 17 tysięcy złotych.

To nie ostatni rzeźbiarski akcent w dzielnicy. – Myślimy o takich miejscach wspólnych, które jednoczyłyby mieszkańców. Dostajemy sygnały, że pomniki bardzo im się podobają – dodaje Anna Kuszneruk. Na Węglinie Pólnocnym są jeszcze ulice m.in. Wertera, Ofelii, Heloizy czy Parysa. (EM.K.)