Rowerem i autobusem zamiast samochodem

Jedno z wydarzeń w Lublinie promujących jazdę rowerem

W dniach 16 – 22 września trwał Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W Lublinie i Świdniku promowano przyjazne dla miast i środowiska środki transportu: rowery, hulajnogi i miejską komunikację.


W ramach ETZT w Lublinie tradycyjnie już odbyło się śniadanie dla rowerzystów i szereg imprez skierowanych do poruszających się na dwóch kółkach. W miejskiej bibliotece publicznej nr 35 przy ul. Bursztynowej otwarto kolejną w Lublinie wypożyczalnię roweru z przyczepką – roweru cargo. Mieszkańcy mogli skorzystać z darmowych szkoleń rowerowych i wycieczek po Lublinie z cyklistami. Finałem była sobota 22 września, czyli Europejski Dzień bez Samochodu.

Tego dnia wszyscy kierowcy posiadający dowód rejestracyjny swojego samochodu mogli poruszać się komunikacją miejską za darmo. Na rynku Starego Miasta odbył się happening promujący strefy czystego transportu. Również w sobotę na placu Teatralnym odbywał się Allegro Tech Days Lublin. Festyn z udziałem pani Gadżet, czyli Anny Nowak-Ibisz, był nagrodą dla mieszkańców Lublina za bycie jednym z 5, najbardziej rowerowych miast w Polsce w kampanii „Kręć Kilometry po technologię” Fundacji Allegro. Na dzieci czekały pokazy lego-robotów, elektryczne hulajnogi i deskorolki czy darmowe technologiczne warsztaty.

ETZT w Świdniku

W Świdnika z okazji ETZT 21 września miasto zorganizowało Piknik Rowerowy.

– Dzisiejszy piknik na zachęcić nas wszystkich do przesiadania się z samochodów do komunikacji przyjaznej środowisku – mówił na otwarciu imprezy burmistrz Waldemar Jakson. – Zapraszam wszystkie dzieci do wspólnej zabawy i życzę powodzenia w dzisiejszych konkursach. Dziękuję również wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy: Klubowi Rowerowemu „Alfa”, Stowarzyszeniu Świdnik Miasto Dla Rowerów, Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku i Straży Miejskiej.

Festyn adresowany był do dzieci ze świdnickich przedszkoli oraz szkół. Chętni mogli oznakować rower, wziąć udział w konkurencjach sportowych i przekonać się, jak dobrze znają znaki drogowe i zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze. Drużyny, które w tej zabawie zdobyły najwięcej punktów, otrzymały pamiątkowe puchary i zestawy upominków. Zwieńczeniem imprezy była pierogowa uczta.

Dwa dni wcześniej w ramach ETZT najmłodsze klasy ze Szkoły Podstawowej nr 7 wzięły udział w nietypowej lekcji. Nietypowej, bo odbyła się ona w trolejbusie MPK Lublin. Uczniowie dowiedzieli się, w jakich miastach w Polsce korzysta się z tego typu przyjaznych środowisku pojazdów i jak z nich korzystać. Każdy mógł też wcielić się w rolę kierowcy, zasiadając za kierownicą. Nie zabrakło też nauki dobrych manier.

– Dzieci poznały zasady savoir vivre’u. Dowiedziały się m. in., komu powinny ustąpić miejsca, jak być życzliwym i jak należy się zachować, by bezpiecznie podróżować komunikacją miejską – opowiada Justyna Góźdź z ZTM w Lublinie.

(E.K, w), (EM.K.)