Rozwiną skrzydła

Komputery, kserokopiarka, aparat cyfrowy, nowe maszyny do szycia, pralka i lodówka – to tylko niektóre ze sprzętów, jakie już niebawem trafią do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wojsławicach. A to dzięki prawie 90 tys. zł dotacji, jakie gmina pozyskała z PFRON. Jak tłumaczą władze gminy, dzięki tym środkom podopieczni placówki będą mieli lepsze warunki rehabilitacji i rozwoju.

Przed kilkoma miesiącami gmina Wojsławice zgłosiła swoje uczestnictwo w „Programie wyrównywania różnic między regionami III”. Projekt gminy dotyczył działań realizowanych w miejscowym Warsztacie Terapii Zajęciowej.

– W lipcu podpisałem umowę dotyczącą dofinansowania projektu przez PFRON w wysokości 88 800 złotych – mówi Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice. – Całkowity koszt projektu wynosi 111 tysięcy złotych. Z budżetu gminy przeznaczymy na jego realizację 22 200 zł. Celem strategicznym programu jest wyrównywanie szans oraz zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zapewnienie im optymalnych warunków rozwoju w różnych sferach życia codziennego oraz utrzymanie właściwych warunków rehabilitacji.

Dzięki pozyskanym pieniądzom do pracowni gospodarstwa domowego trafią nowe meble kuchenne oraz sprzęt AGD (lodówka, zamrażarka, pralka, kuchenka mikrofalowa); do pracowni poligraficznej zostaną zakupione m. in. komputery, ksero, drukarka, aparat cyfrowy czy skaner. Nowe maszyny do szycia, żelazko, deskę do prasowania pozyska pracownia krawiecka. Doposażone zostaną również pracownie rękodzieła artystycznego i ogrodniczo-ekologiczna. Wymienione w placówce zostaną także krzesła (50 szt.) i stoliki (20). Zakupiona zostanie też nowa kosiarka i kosa spalinowa do utrzymania zieleni wokół budynku.

To kolejny krok w rozwijaniu WTZ w Wojsławicach. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku budynek Warsztatu Terapii Zajęciowej przeszedł gruntowy remont. Ocieplono go, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, a piec węglowy zastąpił piec na pelet. Wymieniono także okna i drzwi.

– Pozyskana dotacja będzie miała ogromne znaczenie i pozytywny wpływ na poprawę warunków rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, będących podopiecznymi WTZ – podkreśla Krystyna Kniaziuk, kierownik warsztatu.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Wojsławicach działa już 15 lat. Obecnie uczęszcza do niego 25 osób niepełnosprawnych z gmin Wojsławice, Białopole, Leśniowice i Uchanie. (w)